Ξεκίνησαν οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24

«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-2024»

Α) ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑ

• Οι αιτήσεις εγγραφών για το Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023 (μετά την 20ηΜαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται έγκριση του/της Διευθυντή ΠΕ ‘Εβρου)
  • Για το σχολικό έτος 2023-2024 εγγράφονται οι μαθητές που είναι γεννημένοι/ες το 2019.
  • Οι αιτήσεις εγγραφών θα γίνονται  ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην
    ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ:

1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.
  2. Χρήση κωδικών: Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με τη  χρήση των κωδικών[1]διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  3. Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, Ο ΓΟΝΕΑΣ:

1. Συμπληρώνει Ηλεκτρονική Αίτηση με τα παρακάτω στοιχεία:

α) τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτείται  την εγγραφή.

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.

γ) το ονοματεπώνυμο άλλου/λωντέκνου/ων, που φοιτά/τούν στην ίδια σχολική μονάδα.

δ) δηλώνει εάν επιθυμεί  τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα (αποχώρηση 16:00)  ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:45-8:00).

Πρόωρη αποχώρηση από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται, ενώ οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση  στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνονται όλες δεκτές χωρίς προϋποθέσεις, σύμφωνα με την υπ’αριθ. πρωτ.
Αρ. Πρωτοκόλλου: Φ.6/15035/Δ1/09-02-2023.

ε) τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα.

στ) επιλέγει τη δήλωση:  «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».

1. Προσκομίζει στο Νηπιαγωγείο:

α) Αίτηση εγγραφής

β) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

γ) Βιβλιάριο Εμβολίων, του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών(παρ. 4, του άρθρου 7 του Π.Δ 79/2017 (Α’ 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α’25)

δ) Βεβαίωση από ΚΕΣΥ, ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

ε)Την αίτηση για τη φοίτηση στο προαιρετικό ολοήμερο τμήμα εφόσον αυτό επιλεγεί.

Β) ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Μετά την υποβολή της αίτησης. Ο γονέας λαμβάνει ενημέρωση σχετικά με την πορεία της αίτησης κι αν απαιτηθούν γίνονται διορθώσεις ώστε να γίνει «αποδεκτή».
  • Η αποδοχή της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του παιδιού στο δηλωθέν Νηπιαγωγείο.

Το Νηπιαγωγείο θα δέχεται δικαιολογητικά εγγραφής καθημερινά από τις 12:15-12:50 με σκοπό  τον έλεγχό τους εμπρόθεσμα και την αποδοχή της αίτησης.

Γ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΩΣ ΝΗΠΙΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑ

• Δεν απαιτείται από την πλευρά σας καμία ενέργεια, καθώς η εγγραφή των προνηπίων στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα.
  • Ενημερώσετε αν έχουν αλλάξει οι ανάγκες σας, σχετικά με την ένταξη ή μη του παιδιού σας σε Ολοήμερο Τμήμα (1-4μμ) και σε Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7.45 – 8.00πμ).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.