Συμμετοχή σε Διαγωνισμό ανάγνωσης

Τη Δευτέρα 23 Απριλίου οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Ανάγνωσης που διοργάνωσε η εφημερίδα Rheinische Post, στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας του βιβλίου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Jungen Schauspielhaus Düsseldorf και συμμετείχαν 6 σχολεία. Πριν την εκδήλωση οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση «Die größte Gemeinheit der Welt».

Καλεσμένος  στην εκδήλωση ήταν ο συγγραφέας Manfred Theisen, ο οποίος απάντησε στις ερωτήσεις που είχαν προετοιμάσει οι μαθητές και συνέχεια διάβασε ένα απόσπασμα από το βιβλίου του «Einer gegen Elf». Μετά παραχώρησε τη σκυτάλη στους μαθητές για να παρουσιάσουν το βιβλίο που είχαν διαβάσει.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, με τη δασκάλα τους κα Α. Μποζατζίδου, είχαν διαβάσει το βιβλίο «Zelten mit Meerschwein» και το παρουσίασαν με πολύ παραστατικό και ωραίο τρόπο.