Παιχνίδι και Μαθηματικά

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ-Μ_-ΕΥΚΛΕΙΔΗ-2017Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 10 Μαρτίου η Α΄ Φάση του 11ου  Διαγωνισμού Μαθηματικών «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης Δημοτικού. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και το περιοδικό «ο μικρός Ευκλείδης», υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ,  και έλαβαν μέρος πάνω από 2.500 Δημοτικά Σχολεία και πάνω από 70.000 μαθητές και μαθήτριες.

Ο διαγωνισμός είναι συμμετοχικός και γι’ αυτό βραβεύονται ο πρώτος ή οι πρώτοι από κάθε τμήμα και κάθε τάξη. Από το σχολείο μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης, τους οποίους συγχαίρουμε για τη συμμετοχή τους.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι :
• να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
• να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
• να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Θέματα για τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης

Λύσεις για τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης