Συνάντηση με τον υπεύθυνο της εθελοντικής ομάδας ΣΕΠΠΑ

Συγγραφέας: ΣΤΑΥΛΑ ΕΥΦΗΜΙΑ | Κατηγορία Πρόγραμμα εθελοντισμού "Νοιάζομαι και δρω" | , στις 01-02-2016

Καλέσαμε στο σχολείο μας τον υπεύθυνο και την “ψυχή” , εδώ και 20 χρόνια της εθελοντικής ομάδας ΣΕΠΠΑ, Γιώργο Γιαννούλη με τον οποίο οι μαθητές συζήτησαν για την έννοια του εθελοντισμού, τα οφέλη, τις δυσκολίες αλλά και την ηθική ικανοποίηση που αποκομίζει ο εθελοντής από την προσφορά του στην κοινωνία και στο συνάνθρωπο του.

Τα παιδιά του έκαναν διάφορες ερωτήσεις για το ρόλο της ομάδας στην οποία συμμετέχει καθώς και για τους λόγους, οι οποίοι τον οδήγησαν να συμμετέχει σε μια εθελοντική οργάνωση. Ο κ. Γιαννούλης μας έδωσε διάφορες συμβουλές για τη δική μας ομάδα και μας υποσχέθηκε ότι αυτός και η ομάδα του θα υποστηρίξουν την προσπάθεια μας για τη δημιουργία ενός μικρού πάρκου στο αλσύλλιο, που βρίσκεται κοντά στο σχολείο μας.

IMG_20160201_101021 IMG_20160201_102833