«3η Συνάντηση – Ακαδημία για Γονείς « Από το Α έως το Ω» υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ & του Υπ. Υγείας»

Ο φετινός κύκλος των Ακαδημιών Γονέων “Από το Α έως το Ω” πραγματοποιείται για 9η συνεχή χρονιά από τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νοσοκομείο Παίδων «Π & Α Κυριακού». Το ανωτέρω πρόγραμμα περιλαμβάνει 4-8 (τέσσερις – οκτώ) δίωρες διαδραστικές συναντήσεις γονέων την δεύτερη ή τρίτη Τετάρτη κάθε μήνα στις 18:15-20:00 από Ιανουάριο μέχρι Μάιο, όπου παρουσιάζονται θέματα σχετικά με την υγεία, την ανάπτυξη και τη συμπεριφορά των παιδιών, τις σχέσεις στην οικογένεια και το σχολείο κλπ. και τελεί υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ και του Υπουργείου Υγείας. Οι Ακαδημίες θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης σε περιοχές της Αττικής και Θεσσαλίας, ενώ θα υπάρχει και υβριδική κάλυψη της Ακαδημίας Νέας Σμύρνης για το Δίκτυο των Ακαδημιών και του ΕΔΔΥΠΠΥ.

Αφορά εκπαιδευτικούς, συλλόγους γονέων και κηδεμόνων και λοιπούς.

3η Συνάντηση – Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 18:15

«Εκφράσεις Σεξουαλικότητας παιδιών & εφήβων»

• Βάσια Μπούμπα Κλινική Ψυχολόγος, MSc, ΠΜΣ «Στρατηγικές Αναπτυξιακής και Εφηβικής Υγείας» Υποψ. Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α Επιστ. Συνεργάτις Μονάδας Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.), Β΄ Παιδιατρική Κλινική Ε.Κ.Π.Α., Νοσοκομείο Παίδων “Π. & Α. Κυριακού”
  • Βάνα Τζάννε Ψυχολόγος MSc Γνωσιακή/ Διαλεκτική Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεύτρια Eπιστ. Συνεργάτις Πρόγραμμα Κατάρτισης Υπ. Υγείας “Παιδιά & Έφηβοι στις ημέρες COVID 19 – Κοινωνική Συναισθηματική Ενδυνάμωση και Ψυχική Ανθεκτικότητα παιδιών και εφήβων” Εξωτ. Συνεργάτις Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών