Διδακτική επίσκεψη στον Ιερό Ναό Εισοδιων της Θεοτόκου και του Αγίου Χαραλάμπους… οι μαθητες/τριες των τάξεων Γ και Δ είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον Ιερό Ναό των Εισοδιων της Θεοτόκου στα πλαίσια δραστηριοτήτων του μαθήματος των Θρησκευτικών… έμαθαν πολλά για την ιδιαίτερη ιστορία του ναού (πρόκειται για έναν δισυποστατο ναο), την αρχιτεκτονική του. Άκουσαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τη λειτουργία της εκκλησίας και θαύμαζαν από κοντά κειμήλια του αρχικού ναού, ο οποιος πρωτοχτιστηκε το 1804… ευχαριστούμε θερμά τον Πατέρα Θωμά για το υπέροχο καλωσόρισμα των μαθητων/τριών μας και για τις τόσο ξεχωριστές πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας. Πολλά μπράβο στα παιδιά για τον σεβασμό που επέδειξαν στον χώρο και στις δασκάλες τους.
Μηνιαία αρχεία: Νοέμβριος 2023
Επέτειος του Πολυτεχνείου
Ημέρα μνήμης η σημερινή, εκδήλωσης σεβασμού και κυρίως προβληματισμού! Είχαμε την χαρά να καμαρώσουμε τα πεμπτάκια μας στην εκδήλωση που πραγματοποίησαν με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, της κ. Μαντιού Τάνιας. Κατάφεραν από την πρώτη στιγμή να μας καταπλήξουν… μας παρουσίασαν ένα υπέροχο θεατρικό, τραγούδησαν και απήγγειλαν ποιήματα… μας έκαναν να γελάσουμε, να βουρκώσουμε, να σκεφτούμε…. σας ευχαριστούμε για όλα όσα μας κάνατε να νιώσουμε! Είμαστε πολλοί περήφανοι… πολλά συγχαρητήρια στα πεμπτάκια μας και στη δασκάλα μας.
Halloween
Το Halloween είναι μια θρησκευτική εορτή, την παραμονή της Ημέρας των Αγίων Πάντων και γιορτάζεται στις 31.10 στις χώρες του αγγλοσαξωνικού κόσμου. Ξεκίνησε να γιορτάζεται αρχικά στην Αγγλία, Σκωτία και Ιρλανδία αλλά μεταφέρθηκε με τους μετανάστες στην Αμερική αποτελώντας έθιμο που τιμούν τους νεκρούς τους. Στη σημερινή εποχή σύμβολο της εορτής είναι η κολοκύθα-φαναράκι με την οποία διακοσμούν τα σπίτια τους. Επίσης οι άνθρωποι μεταμφιέζονται με τρομακτικές στολές προσπαθώντας να διώξουν τα πνεύματα και τα παιδιά τριγυρνούν στα σπίτια λέγοντας “trick or treat” δηλαδή ” φάρσα ή κέρασμα ” ζητώντας κέρασμα για την ανάπαυση των ψυχών. Σύμφωνα με την αρχή της διαπολιτισμικότητας που διέπει το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών λοιπόν και στο πλαίσιο ενημέρωσης των παιδιών σχετικά με τον πολιτισμό και την κουλτούρα της Αγγλικής γλώσσας οι μαθητές/τριες είδαν βίντεο, τραγούδησαν τραγούδια, έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια, ασχολήθηκαν με κρυπτόλεξα, έκαναν κατασκευές και ζωγραφιές και στόλισαν τις τάξεις τους.