ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Β΄ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Προς τους γονείς των μαθητών Στ΄ τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με τη διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο ισχύουν τα παρακάτω:
1. Στο Γυμνάσιο οι μαθητές συνεχίζουν τη 2η Ξένη Γλώσσα που διδάχθηκαν στο δημοτικό. Γι’ αυτό τα Δημοτικά αποστέλλουν στα Γυμνάσια μαζί με τους Τίτλους Σπουδών βεβαίωση για τη 2η Ξένη Γλώσσα που διδάχθηκαν τα παιδιά στο Δημοτικό.
2. Οι γονείς που έχουν κάποιο λόγο να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους διαφορετική γλώσσα στο Γυμνάσιο από τη γλώσσα που παρακολούθησαν στο Δημοτικό, καταθέτουν αιτιολογημένη αίτηση στο Δημοτικό με την οποία αναφέρουν τους κατ’ εξαίρεση λόγους για επιλογή διαφορετικής 2ης ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο (μέχρι 17η Μαΐου 2023). Η αιτιολογημένη αίτηση αποστέλλεται στο Γυμνάσιο μαζί με τον Τίτλο Σπουδών (Απολυτήριο). Σε διαφορετική περίπτωση δεν χρειάζεται να καταθέσετε κάποιο έγγραφο κι ο/η μαθητής/τρια θα συνεχίσει να παρακολουθεί την ίδια 2η Ξένη Γλώσσα που παρακολούθησε και στο Δημοτικό.