Εγγραφές μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Τμήμα του σχολείου για το σχολικό έτος 2023 – 2024

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Οι Διευθυντές/τριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.
Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.
Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις (16:00), σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου και γίνεται με ευθύνη του εκάστοτε υπεύθυνου λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος.

Επισημαίνεται ότι μέχρι την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 πρέπει να έχει οριστικοποιηθεί ο αριθμός μαθητών/τριών στα τμήματα της Πρωινής Ζώνης και τα τμήματα του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία.

Όσοι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν την εγγραφή των παιδιών τους στο Ολοήμερο Τμήμα του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2023-2024 παρακαλούμε να έρθουν άμεσα σε επαφή με τη Διευθύντρια για να συμπληρωθεί η απαιτούμενη αίτηση.

Λήψη αρχείου

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Β΄ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Προς τους γονείς των μαθητών Στ΄ τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με τη διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο ισχύουν τα παρακάτω:
1. Στο Γυμνάσιο οι μαθητές συνεχίζουν τη 2η Ξένη Γλώσσα που διδάχθηκαν στο δημοτικό. Γι’ αυτό τα Δημοτικά αποστέλλουν στα Γυμνάσια μαζί με τους Τίτλους Σπουδών βεβαίωση για τη 2η Ξένη Γλώσσα που διδάχθηκαν τα παιδιά στο Δημοτικό.
2. Οι γονείς που έχουν κάποιο λόγο να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους διαφορετική γλώσσα στο Γυμνάσιο από τη γλώσσα που παρακολούθησαν στο Δημοτικό, καταθέτουν αιτιολογημένη αίτηση στο Δημοτικό με την οποία αναφέρουν τους κατ’ εξαίρεση λόγους για επιλογή διαφορετικής 2ης ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο (μέχρι 17η Μαΐου 2023). Η αιτιολογημένη αίτηση αποστέλλεται στο Γυμνάσιο μαζί με τον Τίτλο Σπουδών (Απολυτήριο). Σε διαφορετική περίπτωση δεν χρειάζεται να καταθέσετε κάποιο έγγραφο κι ο/η μαθητής/τρια θα συνεχίσει να παρακολουθεί την ίδια 2η Ξένη Γλώσσα που παρακολούθησε και στο Δημοτικό.

Εγγραφές στο Μουσικό Σχολείο Καβάλας (2-31 Μαΐου)

Λήψη αρχείου

Αναλυτικές οδηγίες σχετικά με την εγγραφή μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου