Εγγραφές μαθητριών και μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Απρ 201925

Οι αιτήσεις εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020 θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 20 Μαΐου 2019. Στην Α΄τάξη θα φοιτήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2013 έως και 31-12-2013.

Ώρες υποβολής αιτήσεων: 13:30-14:00

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄τάξη

1. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Δεν απαιτείται η προσκόμισή του, αναζητείται από τη σχολική μονάδα μέσω του πληροφοριακού συστήματος Myschool του ΥΠΠΕΘ.                                    Για τους αλλοδαπούς μαθητές και τις αλλοδαπές μαθήτριες  απαιτείται Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.

4. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας.

5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.