Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Όρια και κανόνες

Απρ 201910

Ευχαριστούμε θερμά  το Κέντρο Πρόληψης Καβάλας  και το στέλεχός του κ. Βλαδίμηρο Λεωνίδη, για την πραγματοποίηση διάλεξης με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Όρια και κανόνες», την Τρίτη 2 Απριλίου 2019 στο σχολείο μας.

Μερικές χρήσιμες οδηγίες για τους γονείς:

1. Φροντίστε να ενημερωθείτε για το Διαδίκτυο.
  2. Αντιμετωπίστε το Διαδίκτυο ως ένα σύγχρονο αγαθό με περισσότερες θετικές πτυχές και σαφώς λιγότερες αρνητικές.
  3. Δείξτε στα παιδιά σας πώς να χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο με ασφάλεια.
  4. Προσπαθήστε να δημιουργήσετε μια οικογενειακή συμφωνία για τη χρήση του Διαδικτύου στο σπίτι.
  5. Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε χώρο του σπιτιού με άμεση πρόσβαση από όλα τα μέλη της οικογένειας.

Λήψη αρχείου

Για πληρέστερη ενημέρωση και πλούσιο υλικό, μπορείτε να επισκεφθείτε τον Ενημερωτικό Κόμβο του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.