Συγκέντρωση τροφίμων!!!

Ακολουθεί το έγγραφο που έχει σταλεί από τον σύλλογο Θάσου «Στήριξη». Πρόκειται για ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο, το οποίο επί μια τετραετία τώρα προσφέρει με τη δική σας βοήθεια κάθε μήνα τρόφιμα και ρούχα σ’  όλο το νησί στις οικογένειες που έχουν ανάγκη.

Προς τους Διευθυντές των σχολείων

Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης Δήμου Θάσου
Αξιότιμοι κύριοι Διευθυντές,

Εκ μέρους του συλλόγου «Στήριξη » θα θέλαμε να θέσουμε υπόψη σας τα παρακάτω:

Όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε σε μια εποχή μεγάλης οικονομικής κρίσης που έχει σαν αποτέλεσμα πολλοί συνάνθρωποί μας στο νησί να έχουν προβλήματα επιβίωσης.
Η ελληνική κοινωνία ήταν πάντα κοινωνία αλληλεγγύης, συμπαράστασης και προσφοράς. Η συνέχιση αυτής της παράδοσης εξαρτάται άμεσα από την αγωγή που δίνει στο παιδί η οικογένεια και το σχολείο.
Στα πλαίσια αυτής της παράδοσης και επειδή πλησιάζει η μεγάλη γιορτή της Ορθοδοξίας, το Πάσχα, απευθυνόμαστε σε σας για βοήθεια.
Θα παρακαλούσαμε το κάθε παιδί του σχολείου να έχει μια πολύ μικρή συμμετοχή στη βοήθεια για να νιώσει αλληλέγγυο προσφέροντας.
Σύμφωνα με τις ανάγκες αρκετών οικογενειών του νησιού μας είναι απαραίτητα τα εξής τρόφιμα μακράς διάρκειας: ρύζι, όσπρια, γάλα, αλεύρι, ζάχαρη, ζυμαρικά.
Προτείνουμε λοιπόν το κάθε παιδί από κάθε τάξη να προσφέρει – εφόσον προαιρείται και μπορεί – ένα μόνο είδος, πχ. η Α’ τάξη όσπρια, η Β΄ τάξη γάλα μακράς διαρκείας κλπ.
Παρακαλούμε τέλος, να γνωστοποιήσετε το παρόν έγγραφο στο Σύλλογο Γονέων του σχολείου σας και – αν ει δυνατόν – στην τοπική κοινωνία, προς ευαισθητοποίηση των συμπολιτών σας.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Διοικητικό Συμβούλιο στο τηλέφωνο 2593022153 ή στο e-mail : veta.tseliou@gmail.com

Από το σύλλογο «Στήριξη»