ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2019-2020

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

20192020

Αγαπητοί Γονείς,

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά! Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου το κουδούνι θα  χτυπήσει ξανά και το σχολείο θα γεμίσει με παιδικά χαμόγελα! Μέσα από τα χαρούμενα μάτια των παιδιών θα πάρουμε τη δύναμη, το όραμα, την έμπνευση για μια ακόμα δημιουργική χρονιά. Θα προσπαθήσουμε και φέτος να καταστήσουμε τη μάθηση μια βιωματική, διερευνητική, επικοινωνιακή διαδικασία, πιο ουσιαστική, πιο ενδιαφέρουσα.

Εμπιστεύεστε στα χέρια μας τα παιδιά σας, ό, τι πιο πολύτιμο, ό,τι πιο αγνό και ωραίο για να τους μεταλαμπαδεύσουμε γνώσεις, ιδανικά, αξίες. Εμείς, όλοι οι εκπαιδευτικοί, θα είμαστε δίπλα τους και θα συνεχίσουμε με ζήλο και ευσυνειδησία να τα καθοδηγούμε στον δρόμο της αναζήτησης της γνώσης.

Ας συνεργαστούμε, λοιπόν, όλοι μαζί, γονείς και δάσκαλοι, για να δημιουργήσουμε αυριανούς πολίτες με ολοκληρωμένη προσωπικότητα και κοινωνική ευαισθησία, για να βάλουμε έτσι τα θεμέλια για ένα καλύτερο κόσμο. Η κοινή μας αγάπη για τους μαθητές του Σχολείου μας ας είναι ο φωτεινός φάρος όλων των προσπαθειών μας!

Καλή Σχολική Χρονιά

Ο  Σύλλογος Διδασκόντων

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές θα προσέλθουν στο Σχολείο 8.20π.μ. – 8.30.π.μ.και θα παρακολουθήσουν τον Αγιασμό. Αφού γίνουν οι απαραίτητες ενημερώσεις από τη διευθύντρια του Σχολείου, θα μπουν στις αίθουσες για μια πρώτη γνωριμία με τους δασκάλους τους και θα αποχωρήσουν από τον χώρο του Σχολείου στις 9.30π.μ.

DEUTSCH Γερμανικά στ

Το padlet της κ. Πέννης.

1. 18/06/1815: Η Μάχη του Βατερλό
    Οι ενωμένες δυνάμεις Βρετανών και Πρώσων, υπό τους στρατηγούς Ουέλλινγκτον και Μπλίχερ αντίστοιχα, συντρίβουν τις γαλλικές δυνάμεις, των οποίων ηγείται ο αυτοκράτωρ Ναπολέων Βοναπάρτης.