Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2-4-24) η Καποδιστριακή Δημόσια Βιβλιοθήκη τη Αίγινας οργάνωσε έκθεση με τίτλο ” Διασχίζοντας τις Θάλασσες με τα Φτερά της Φαντασίας” και παρουσίασε εκθέματα μαθητών και μαθητριών. Το σχολείο μας συμμετείχε με την Α’, Β’ και Γ’ τάξη κατασκευάζοντας, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Μαρία Τσαρνά, Νικόλ Κανακάρη και Ευαγγελία Βογιατζή, τα δικά τους εκθέματα. Συγκεκριμένα, η Α’ και Β’ τάξη ζωγράφισαν μια γοργόνα εμπνεόμενες από την ανάγνωση του βιβλίου ” Το μόνο ταξίδι της ζωής του” ενώ η Γ’ τάξη κατασκεύασε ένα επιτραπέζιο βασισμένο στο βιβλίο ” Απωλέσθη πράσινος σκύλος”.