Καλώς ήρθατε στη Δ΄τάξη

Με μεγάλη μας χαρά σας υποδεχόμαστε στον χώρο,όπου διεξάγονται τα μαθήματα της Δ’τάξης. Ήρθε η ώρα να σας ξεναγήσουμε στην αίθουσα αλλά και να σας αποκαλύψουμε την παιδαγωγική μέθοδο που ακολουθεί. Αρχικά, η διδασκαλία, η οργάνωση και η χωροταξική διάταξη της τάξης προσαρμόζεται στις ανάγκες των μαθητών, γι’αυτό επιδέχεται συνέχεια αλλαγές.Σκοπός είναι κάθε παιδί να νιώθει οικεία, ώστε να εκφράζεται ελεύθερα. Η φιλοσοφία της τάξης εμπνεύστηκε από το ανήσυχο και εργατικό πνεύμα της Μαρίας Παυλού σε συνεργασία με τη δασκάλα παράλληλης στήριξης, Ελπίδας Σιγκούδη.

Ας μη χάνουμε άλλο χρόνο…

1. “Λέμε καλημέρα”

Πριν ξεκινήσει το μάθημα, οι μαθητές και οι μαθήτριες επιλέγουν τον δικό τους προσωπικό χαιρετισμό με τη δασκάλα.

2. “Πώς νιώθεις;”

Αμέσως μετά, στέκονται  μπροστά στην πυραμίδα των συναισθημάτων και ακουμπάνε το συναίσθημα, που βιώνουν εκείνη τη στιγμή. Ύστερα, εξηγούν το λόγο που το νιώθουν.

Το φανάρι της ανακύκλωσης

“Σταμάτα- Σκέψου- Ανακύκλωσε” το σύνθημα που έγινε αυτοματοποιημένη σκέψη κάθε φορά που χρειάζεται να πετάξουμε οτιδήποτε στον κάδο.

Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου