Παρακολούθηση της θεατρ.παράστασης : «Σαν να ΄ταν το ‘21»

Λίγα λόγια για την παράσταση που παρουσιάστηκε από την ΑΜΚΕ θεάτρου τέχνη ‘’σβούρα” ,την Τρίτη,10-01-2023 στο σχολείο μας. :

Μια παρέα μικρών μαθητών και φίλων, συναντιούνται έξω από το σχολείο, λίγο πριν την σχολική γιορτή για την επέτειο του 1821. Ο μικρός Ηλίας δεν θα συμμετέχει, δεν έχει  τα χρήματα να αγοράσει παραδοσιακή φορεσιά, όπως αυτές που φοράνε οι συμμαθητές του. Η Σύρμω τον κοροϊδεύει για τη φτώχεια της οικογένειας του. Το μικρό παιδί μένει μόνο, παίζει με το ποδήλατο του κι ονειρεύεται…Ο μπάρμπα Γιώργης, θείος του Καραγκιόζη, φέρνει το παιδί στον κόσμο της Ελληνικής Επανάστασης, τον μυεί στα μυστικά της και ο μικρός Ηλίας γίνεται μέρος ενός μυστικού σχεδίου.  Η περιπέτεια αρχίζει …! Ποιος άρπαξε την Ελληνική σημαία (λάβαρο)…? Που βρίσκεται τώρα…? Πως θα την πάρουν πίσω…?Η ιστορία άμεσα συνυφασμένη με το χώρο και το χρόνο του 21, εμπλουτίζεται με μουσικές και εικόνες, σαν πίνακες ζωγραφικής που ζωντανεύουν μπροστά στα μάτια του μικρού θεατή.

Όνειρο ήταν…?

Σημείωση:Η παράσταση έχει εγκριθεί και επιχορηγηθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού.

1   2    34