“Ευ αγωνίζεσθαι”

ScreenHunter 08

Τον ορισμό του Αθλητικού Ιδεώδους, με άλλα λόγια το σύνολο των αρχών και των αξιών με τις οποίες ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός εμπλούτισε τον αθλητισμό, προάγοντάς τον σε μέσο εξάσκησης του σώματος, καλλιέργειες του πνεύματος , εξευγενισμού της ψυχής και σύσφιξης των ανθρώπινων σχέσεων,  προσπάθησαν να μεταδώσουν στους μαθητές πρωτίστως ο γυμναστής του σχολείου μας αλλά και σύσσωμος ο σύλλογος διδασκόντων.

Την Τετάρτη 14/06/2017 όλοι οι μαθητές αγωνίστηκαν στο άλμα εις μήκος και στην αντοχή, καταγράφηκαν οι επιδόσεις τους και σε όσους διακρίθηκαν, απονεμήθηκε μετάλλιο. Ακολούθησαν αγώνες ποδοσφαίρου ανάμεσα στους μαθητές της Στ’ και Ε’ τάξης και βόλεϊ ανάμεσα στις μαθήτριες της Στ’ και Ε’ τάξης . Το κύπελλο ποδοσφαίρου κατέκτησαν οι μαθητές της Στ’ ενώ το κύπελλο βόλεϊ οι μαθήτριες της Ε’.  Ταυτόχρονα αποδόθηκαν και οι έπαινοι συμμετοχής των μαθητών της Γ’ τάξης στο πρόγραμμα κολύμβησης

Εκπαιδευτικοί και μαθητές χειροκρότησαν όλους τους συμμετέχοντες και τους συγχάρηκαν για το «ευ αγωνίζεσθαι»!