Γιορτή λήξης 2016-17

DSC_9212Την Τρίτη 13/06/2017 στις 7:30 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας  η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2016-17 των μαθητών μας, αλλά και των νηπίων του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών.

Στη γιορτή παρευρέθηκαν ο Δ/ντής Π.Ε. Τρικάλων κ. Χρήστος Μπουλούμπασης, ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Απόστολος Σπαθής, οι πρόεδροι των τοπικών κοινοτήτων κ.κ. Απόστολος Καταρραχιάς, Κων/νος Φορτοτήρας, Εύη Καϊνανά, ο Δ/ντής του 1ου Δημ. Σχολείου Οιχαλίας κ. Χρήστος Τρικάλης, η Δ/ντρια του Δημ. Σχολέιου Πετρωτού κα Σταυρούλα Παθέκα και πλήθος γονέων και φίλων του σχολείου μας.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν η Δ/ντρια του σχολείου κα Ελένη Τζαβέλλα, η Προϊσταμένη του Ν/γείου κα Ηλιάνα Μπουραζάνα, Ο Δ/ντής Π.Ε. και ο Σχολικός Σύμβουλος.

Ακολούθησε το πρόγραμμα της γιορτής που διασκέδασε αλλά και προβλημάτισε  τους παρευρισκόμενους.

Νηπ/γείο: Θεατρικό  «Λαχανικά και φρούτα»

Υπεύθυνοι εκπ/κοί:Ηλιάνα Μπουραζάνα – ΑΘανάσιος Χατζής

Α’ & Β’ τάξη: Θεατρικό «Της αγάπης χρώματα»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μανωλοπούλου Αναστασία – Ευαγγελία Κουτσή

Γ’ τάξη: Θεατρικό δρώμενο «Ο Καραγκιόζης μάγειρας»,

Μουσικοκινητικό:  «Κυκλαδίτικος»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρία Δαραμάρα – Ειρήνη Σίμου

Δ’ τάξη: Θεατρικό « Το τέλος της χρονιάς»

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γεώργιος Λάμπας

Ε’ τάξη: Παρουσίαση προγράμματος «Τα παιχνίδια του τόπου μας»

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νικόλαος Μιχαλόπουλος

ΣΤ’ τάξη: Θεατρικό δρώμενο «Ένας αθέατος κόσμος εφιάλτης των παιδιών»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρία Δημουλά – Ελένη Τζαβέλλα

Το πρόγραμμα κάθε τάξης συμπλήρωνε και χορός που επιμελήθηκε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Δημήτριος Τέλιος.  Όλοι οι χοροί ήταν επιλεγμένοι από το έργο του συντοπίτη μας στιχουργού Κώστα Βίρβου.

Στο τέλος ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων πρόσφερε αναψυκτικά, παγωτά και διάφορα κεράσματα.

Με τη ρήση του Νίκου Καζατζάκη που ακολουθεί αποχαιρετούμε τους μαθητές της Στ’ τάξης και ευχόμαστε σε όλους «καλό καλοκαίρι».

«Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει». Νίκος Καζατζάκης