Η εκστρατεία συνεχίζεται

Καλώς ήρθατε!

Εμείς, οι μαθητές της Δ΄ τάξης   ακούσαμε τη φωνή της Στίλβης και αποφασίσαμε να πάμε κοντά της να τη βοηθήσουμε, να βοηθήσουμε το ποτάμι που είναι σπίτι της και σπίτι χιλιάδων άλλων ζώων , να κάνουμε κάτι για τον Πηνειό  που βρίσκεται πολύ κοντά μας,  και για μερικούς από εμάς τόσο  κοντά,  που μεγαλώσαμε μαζί του και στενοχωριόμαστε για το πώς οι άνθρωποι, χωρίς πολύ σκέψη,  με τις ενέργειές τους το έκαναν το δεύτερο πιο μολυσμένο ποτάμι της Ευρώπης μετά τον Πάδο της Ιταλίας.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ

Κατά την ολοκλήρωση της δράσης μας  να αντιληφθούμε  τη σπουδαιότητα του νερού και της ορθολογικής του χρήσης, τις αιτίες ρύπανσης και  τις συνέπειες αυτής τόσο στο παραποτάμιο περιβάλλον όσο και στην υγεία των ανθρώπων.

Να οργανώσουμε δράσεις ευασθητοποίησης και ενημέρωσης τόσο των συμμαθητών μας όσο και της ευρύτερης κοινωνίας του Δήμου μας.

Δείτε  τις πληροφορίες που συγκεντρώνουν οι ομάδες των μαθητών που συμμετέχουν στην εκστρατεία καθώς και τα αποτελέσματα των ερευνών που έχουν αναλάβει.