Η Στίλβη, η μικρή Βίδρα, ένα χαριτωμένο ζωάκι που εδώ και καιρό ζει στον Πηνειό ποταμό, δυσκολεύτηκε να ξυπνήσει εκείνο το όμορφο πρωινό. Ο ήλιος έλαμπε , μα μια  ασυνήθιστη σιωπή και μια άσχημη μυρωδιά επικρατούσε παντού.

Η μικρή Στίλβη άνοιξε τα μάτια της και όλο έκπληξη, μη μπορώντας να πιστέψει αυτό που έβλεπε, κοιτούσε τα νερά του ποταμού, στην επιφάνεια του οποίου υπήρχαν εκατοντάδες νεκρά ψάρια. Προσπάθησε να κολυμπήσει, όπως έκανε  πάντα, αλλά γρήγορα το μετάνιωσε.  Η μυρωδιά και η γεύση του νερού ήταν απαίσια.

Η μικρή Στίλβη σκέφτεται να εγκαταλείψει τη φωλιά της και να πάει να ζήσει σε ένα άλλο μέρος, αλλά πού;

Στο μυαλό της υπάρχει ένα μεγάλο ΓΙΑΤΙ, και ένα σωρό σκέψεις, απορίες και ερωτήσεις που περιμένουν απαντήσεις.

Ας πάμε κοντά της…(Δράσεις των ομάδων ,φωτογραφικό υλικό…)

Η φωτογραφία δημοσιεύτηκε στο www.econews.gr 29/6/2011
Νεκρά ψάρια στη Νομή ( Η φωτογραφία δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα “Ο Τύπος εφημερίδα της Αττικής” 05/07/2011)

1 σχόλιο στο “Ο Πηνειός εκπέμπει SOS. Στο σχολείο μας οργανώνουμε εκστρατεία βοήθειας. Θα βοηθήσεις; (Βραβείο Αριστείας και Καινοτομίας 2013)

1. Μπράβο Μπράβο Μπράβο!!!!
    Εξαιρετική δουλειά!!!
    Οι προσπάθειες είναι άξιες πολλών συγχαρητηρίων….
    Ως τρικαλινή της “διασποράς” και κατά το ήμισυ με καταγωγή εκ Ταξιαρχών δηλώνω περήφανη για τη Διευθύντρια σας και για τη δουλειά και το μεράκι όλων σας.