Επίσκεψη στο πλανητάριο!!!

Σεπ 202326

Σήμερα Τρίτη 26/9/2023 όλες οι τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το κινητό Πλανητάριο Κρήτης. Tο κινητό ψηφιακό πλανητάριο είναι ένα μικρό φορητό πλανητάριο που είναι σε θέση να προβάλλει οποιαδήποτε ψηφιακή ταινία θόλου. Οι ταινίες αυτές φτιάχνονται ειδικά για πλανητάρια και προσφέρουν μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία. Προβάλλονται σε όλο τον κόσμο και κυρίαρχο χαρακτηριστικό τους είναι η προβολή σε ημισφαιρική οθόνη 360 μοιρών, με αποτέλεσμα οι θεατές να περιβάλλονται πλήρως από την ταινία δημιουργώντας μία εντυπωσιακή και πρωτόγνωρη κινηματογραφική εμπειρία !

Οι ταινίες που προβλήθηκαν σήμερα στις τάξεις του σχολείου μας  είναι υψηλής ποιότητας, καταξιωμένες και παίζονται σε πλανητάρια σε ολόκληρο τον κόσμο. Είναι διδακτικές, ψυχαγωγικές και ειδικά διαμορφωμένες για τις ηλικίες για τις οποίες προορίζονται.

Η Α και η Β τάξη  παρακολούθησαν  την προβολή “Ο μαγεμένος ύφαλος”.
Η Γ και η Δ την προβολή “Μακρινοί πλανήτες -υπάρχουν εξωγήινοι”.
Η Ε τάξη την προβολή “SATELIX τεχνητοί δορυφόροι”.
Η Στ τάξη την προβολή “Από τη γη στο Σύμπαν”.
1 1 2 1 3 1 4 1 5 1 6 1 7 1 8 1 9 10 11 12 13 14 15 16

από κάτω από: Δραστηριότητες του σχολείου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο πλανητάριο!!!