Ευχάριστες και απρόσμενες επισκέψεις στο σχολείο.

Δεκ 20228

Την Τρίτη 6/12 ένας ασπρομάλλης ηλικιωμένος επισκέφθηκε το σχολείο μας. Ρωτώντας το όνομα του μας είπε Μαρίνος Γαλανάκης. Πριν την πανδημία κοιτώντας τα αρχεία του σχολείου προσπαθήσαμε να εντοπίσουμε εκπαιδευτικούς που υπηρέτησαν στο σχολείο και βρίσκονται ακόμα στη ζωή. Με βοήθεια από εφημερίδα που αρθρογραφούσε βρήκαμε το τηλέφωνο του ,επικοινωνήσαμε αλλά όλα πάγωσαν με την πανδημία. Ο ίδιος όμως δεν μας ξέχασε και ήρθε στο σχολείο που υπηρέτησε το 1960-1961 με τη συνάδελφο του Σόνια Γάσπαρη κρατώντας για δώρο προς το σχολείο μας μια σειρά από τα βιβλία που έχει εκδώσει.
Αν και δίδαξε για λίγο καιρό έχει πολύ έντονες αναμνήσεις από το χωριό. Μας μίλησε για τις συζητήσεις με το Χρήστο Τζιφάκη στο καφενείο του χωριού ,για την ιστορία της οικογένειας των προσφύγων από τη Μικρά Ασία (Γεωργαλή) καθώς και την πορεία τους από Αλικαρνασσό σε Κω και κατόπιν στη Κρήτη .Μιλήσαμε για τη ζωή του δασκάλου την εποχή εκείνη και για την τύχη του να υπάρχει τακτική συγκοινωνία του Ρεθύμνου με τον Πρινέ με λεωφορείο, ώστε να μη χρειάζεται να μένει στο χωριό. Μιλήσαμε για την δική του ..περιπλάνηση σε σχολεία του νομού, τις σπουδές στην Παιδαγωγική Ακαδημία, την μετεκπαίδευσή του στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και σκεφτόμαστε να ανανεώσουμε το ραντεβού μας, ώστε να μιλήσει και στους μαθητές του σχολείου μας για την εποχή που οι δικοί τους παππούδες πήγαιναν στο σχολείο.

Screenshot 2022 12 08 123135

από κάτω από: Ιστορία σχολείου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχάριστες και απρόσμενες επισκέψεις στο σχολείο.