Δεκ 20227
Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Γ Ε Ν Ν Α Σ Τ Ο Ν Π Ρ Ι Ν Ε!!!
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!
ΔΟΤΕΣ ΖΩΗΣ
Για ενημέρωση και εγγραφές εθελοντών δωρεάς μυελού των οστών από τον ΣΕΑ Ν. Ρεθύμνου
Δ Ο Τ Ε Σ Ζ Ω Η Σ
Καθ΄ όλη τη διάρκεια του 2ημέρου οι επισκέπτες μας θα μπορούν να θαυμάσουν την έκθεση ζωγραφικής των ‘’ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ‘’ μας, η οποία είναι βασισμένη στο ημερολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Πρινέ , υπό την επιμέλεια της εικαστικού του σχολείου μας, κ.ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Ελένης.
Θα στήσουμε ένα Χριστουγεννιάτικο Δέντρο Αλληλεγγύης με τρόφιμα μακράς διάρκειας και λάδι για άπορες οικογένειες.
Επίσης,
θα λειτουργούν εργαστήρια σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους όπου τα παιδιά θα μπορούν:
• Να γράφουν ‘’ Γράμμα στον Άγιο Βασίλη’’ με τη βοήθεια των ξωτικών (μαθητών Γ, Δ , Ε και Στ τάξης).
• Να βρεθούν σε ένα φανταστικό γεμάτο λάμψη και χαρά όπως αρμόζει στα Χριστούγεννα, χώρο ο οποίος θα είναι ένα ‘’Εργαστήρι Εικαστικών’’ δημιουργώντας χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές διακοσμώντας με αυτές τις αίθουσες.
• Να φτιάχνουν χριστουγεννιάτικες κάρτες.
• Να κατασκευάζουν τα δικά του στολίδια, με πηλό και πολλά ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ υλικά, τα οποία θα βρίσκονται στο εργαστήρι αυτό.
• Face painting από έμπειρους γονείς με το αντικείμενο
• Να συμμετέχουν σε αθλητικές δραστηριότητες (τοξοβολία, bowling, μπάσκετ, διελκυστίνδα, τσουβαλοδρομίες, σκάκι), τις οποίες έχει επιμεληθεί ο γυμναστής του Δημοτικού σχολείου Πρινέ, κ.ΛΑΒΒΑΣ Ευάγγελος.
Το ‘’πνεύμα των Χριστουγέννων’’ φέτος ήρθε στον ΠΡΙΝΕ όπου ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ καταφέραμε να δώσουμε στα παιδιά μας υπέροχες αναμνήσεις!!!
Θα σας περιμένουμε με πολλές χειροποίητες αλμυρές και γλυκιές λιχουδιές, σουβλάκια και είδη bar!!!
Σάββατο
12:00 Έναρξη τελετής υποδοχής του Άγιου Βασίλη του Πρινέ !!!
12:30 Χριστουγεννιάτικα κάλαντα από τους μαθητές του Νηπιαγωγείου Πρινέ.
13:00 Κατασκευές στολιδιών και στολισμός του χριστουγεννιάτικου δέντρου μας.
13:30 Ανοίγει τις ‘’πόρτες’’ της, η έ κ θ ε σ η ζωγραφικής των ‘’μικρών καλλιτεχνών’’ του Δημοτικού Σχολείου Πρινέ.
14:30 Ανάγνωση παραμυθιού από τους εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου Πρινέ.
15:30 Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από μαθητές της Γ΄, Δ΄, Ε’ , Στ’ τάξης Δημοτικού Πρινέ ( Κάλαντα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς, we wish you a merry Christmas )
16:30 Καραόκε πάρτυ στο χώρο του Νηπιαγωγείου Πρινέ.
17:30 ‘’Magic show SPYROS’’
19:00 Προβολή ταινίας ‘’ΠΟΛΙΚΟ ΕΞΠΡΕΣ’’ στο χώρο του Νηπιαγωγείου Πρινέ.
ΚΥΡΙΑΚΗ
12:00 Ξεκινάμε τη μέρα μας με μία συνέντευξη που θα δώσει ο Άγιος Βασίλης του Πρινέ απαντώντας σε όλα τα ερωτήματα των μικρών μας φίλων!!!
12:30 Χριστουγεννιάτικα κάλαντα, Μοραΐτικα κάλαντα, Τρίγωνα Κάλαντα από τους μαθητές της Α’ και Β’ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Πρινέ, με μουσική συνοδεία από μαθητές
12:30 -14:30 Βόλτα με το πόνυ
13:00 Παρουσίαση ενόργανης γυμναστικής από τη σχολή ‘’Άθλου Δέλεαρ’’
16:30 Παρουσίαση ρυθμικής γυμναστικής από τη σχολή ‘’Ρυθμική Αύρα’’
17:30 Παρουσίαση παραδοσιακών χορών από την σχολή χορού ‘’Νικηφόρος Φωκάς’’- Λαογραφικός Όμιλος Κρήτης.
18:30 Προβολή χριστουγεννιάτικης ταινίας ‘’έκπληξη’’!!!
20:00 Λήξη χριστουγεννιάτικου Διημέρου μας!!!
Σας ευχαριστούμε θερμά για την στήριξή σας και ευχόμαστε Σε Όλους Καλά Χριστούγεννα, Καλές Γιορτές και Ευτυχισμένο το Νέο έτος με Υγεία για όλους!!!
Christmas Ornament

“Christmas Ornament” από Creativity+ Timothy K Hamilton διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-nd-2.0

από κάτω από: Δραστηριότητες του σχολείου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο