Le coin du français

Νοέμβριος 2023 – Μάϊος 2024: Συμμετοχή της Ε’ τάξης σε πρότζεκτ eTwinning με τίτλο ” Cartes de vœux ! Holiday Cards! Cartes postales de vacances ! / Ευχετήριες κάρτες! Κάρτες διακοπών!”

Μερικά λόγια πρώτα για να εξηγήσουμε τι είναι ένα πρότζεκτ eTwinning:

Είναι ένα είδος ανταλλαγής μεταξύ παιδιών από το Ευρωπαϊκό χώρο μαζί με τους καθηγητές τους. Για την επικοινωνία αυτή υπάρχει στη διάθεση όλων μια κλειστού τύπου πλατφόρμα, το TwinSpace. Για το πρότζεκτ μας φέτος, επειδή οι ανταλλαγές γίνονταν με το ταχυδρομείο, δε χρειάζονταν να μπουν στην πλατφόρμα οι ίδιοι οι μαθητές. Όμως, οι καθηγητές έμπαιναν και ανέβαζαν τις εργασίες των παιδιών.

Και τώρα μερικά λόγια για το φετινό μας έργο:

Αυτό περιέλαβε τη δημιουργία και την αποστολή ευχετήριων καρτών στα γαλλικά ή/και στα αγγλικά για το νέο έτος πρώτα, και για να ευχαριστήσουν τους καινούριους φίλους αργότερα με κάρτες διακοπών στα γαλλικά μόνο. Μαθητές από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες (Ιταλία, Ισπανία και Ελλάδα) συμμετείχαν σε αυτό το έργο για να εκφράσουν τις επιθυμίες τους και να γνωριστούν μεταξύ τους!

Οι μαθητές του σχολείου μας έγραψαν με ζήλο τις κάρτες και τα γράμματα τους. Χάρηκαν ιδιαιτέρως να ανοίξουν τους φακέλους που έρχονταν από το εξωτερικό και να γνωρίσουν τους καινούριους τους φίλους. Προπάθησαν επίσης να παρουσιάζονται με τον καλύτερο τρόπο γραπτά και προφορικά. Έτσι, όχι μόνο απέκτησαν για πρώτη φορά φέτος γνώσεις στα γαλλικά, αλλά τις εφάρμοσαν αμέσως σε πράξη κιόλας!

Επειδή δεν έφτασε εγκαίρως ο 2ος φάκελος των φίλων μας από την Ιταλία πριν κλείσουν τα σχολεία για το καλοκαίρι, θα έχουμε και μια ευκαιρία για επαναλήψεις των γνώσεων μας στα γαλλικά με ευχάριστο τρόπο μόλις επιστρέψουμε το Σεπτέμβρη, στη ΣΤ’ τάξη πια, ανακαλύπτοντας τα γράμματα αυτά!

Ο φάκελος με τα γράμματά μας!

Συγχαρητήρια σ’όλα τα παιδιά της Ε’ τάξης μας και από τα συνεργαζόμενα σχολεία της Ελλάδας και του εξωτορικού!!

Αν θέλετε, πατώντας στο ακόλουθο σύνδεσμο, μπορείτε να μεταφερθείτε στην πλατφόρμα, το TwinSpace, ώστε να ανακαλύψετε κι εσείς τις εργασίες των παιδιών σας και των καινούριων τους φίλων. Καλή διασκέδαση!

Μπορείτε να ρίξτε μια ματιά και στις προφορικές μας παρουσιάσεις:

Μετάβαση στο padlet.com

——————————————————–

Μάρτιος 2024: Συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024

Φέτος, η ΣΤ’ του σχολείου μας συμμετείχε στο φετινό διαγωνισμό Γαλλοφωνίας το οποίο διήρκησε από το Νοέμβριο 2023 μέχρι τέλος Ιανουαρίου 2024 για τη δημιουργική φάση και είχε θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι.

Ο διαγωνισμός αποτελείτο από 2 κομμάτια. Πρώτον, έπρεπε κάθε συμμετέχοντας μαθητής να διαλέξει έναν Έλληνα ή Γάλλο ολυμπιονίκη αθλητή της σημερινής εποχής ή των περασμένων χρόνων, ακόμα και της Αρχαιότητας, να τον παρουσιάσει γενικά σε γραπτή μορφή στα γαλλικά λέγοντας το όνομά του, το άθλημα που ασκεί και να φανταστεί ένα χαρακτηριστικό του (μ’ έμα επίθετο).

Les textes des eleves            Les textes des eleves p 2

Επίσης, ομαδικά, έπρεπε οι μαθητές να φανταστούν και να δημιουργήσουν μια μασκότ. Στη συνέχεια, έπρεπε να της δώσουν μια ταυτότητα (όνομα, μέγεθος και χαρακτηριστικά). Τέλος, σε συνδυασμό με τη μασκότ στο χέρι και εικόνα των Ολυμπιακών Αγώνων στο βάθος, κάθε συμμετέχοντα παιδί έπρεπε να βιντεοσκοπηθεί παρουσιάζοντας προφορικά του αθλητή που είχε διαλέξει.

Photo Pipine et sa presentation

Μάθαμε πολλές πληροφορίες για τους Ολυμπιονίκες Ολυμπιακούς Αγώνες. Συμμετείχαμε και σε συνέντευξη μιας Γαλλίδας Ολυμπιονικήτριας των Παραλυμπιακών Αγώνων ως επιπλέον δραστηριότητα σ’ αυτό το θέμα, πληροφορίες για την οποία μπορείτε να διαβάσετε σε παρακάτω αφιερωμένο άρθρο!

Περάσαμε όμορφα δημιουργώντας τη μασκότ και φτιάχνοντας την ταυτότητά της. Οι μαθητές μας δούλεψαν σκληρά για να βγει το αποτέλεσμα που μπορείτε να θαυμάσετε παρακάτω:

Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο των παιδιών εδώ: Les textes des élèves!

Το αποτέλεσμα του Διαγωνίσματος αυτός αποκαλύφθηκε στις 8 Μαρτίου 2024. Δυστυχώς, δεν κερδίσαμε κανένα βραβείο! Όμως, όπως λέγεται συχνά στους Ολυμπιακούς Αγώνες: « Δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά η συμμετοχή και η χαρά που παίρνουμε από αυτήν που μετράει! ».

Συγχαρητήρια σ’ όλα τα παιδιά που δούλεψαν σκληρά, και ειδικά στους μαθητές οι οποίοι συμμετείχαν στη βιντεοσκόπηση! Ήσασταν τέλειοι! Σας ευχαριστώ!!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

9/2/24 Σήμερα είχαμε τη χαρά να έχουμε διαδικτυακή συνάντηση με την πρωταθλήτρια Γαλλίας και Πάρα ολυμπιονίκη στο άθλημα της ιππασίας Chiara Zenati. Μίλησε για το άθλημά της, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει και την συνέχεια στο χώρο του αθλητισμού και στη ζωή της. Ευχαριστούμε την κα Sylvie Dufrsne για την πρωτοβουλία αυτή στο μάθημα των Γαλλικών

421524103 2368256776709012 1548453527171909961 n 418707212 2057624971279569 4933972924944831742 n 418588203 1375075696528492 4209830342695044011 n 418538545 1534327067360113 2005666178403077139 n

—————————————————-