Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε για δεύτερη φορά στο σχολείο μας τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου  Νέων Παλατίων. Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού και τα νήπια γυμνάστηκαν και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια που είχε ετοιμάσει η γυμνάστρια του σχολείου μας κ. Μαρία Νατσιοπούλου στον προαύλιο χώρο. Μικροί και μεγάλοι μαθητές  διασκέδασαν…Συνέχεια ανάγνωσης Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !

Το Δέντρο της Ζωής

Στα πλαίσια του μαθήματος των εικαστικών με τους μαθητές του σχολείου μας μελετήσαμε  ”Το Δέντρο της Ζωής”. Αρχικά, έγινε εκτενής συζήτηση γύρω από την σημασία του δέντρου από την απαρχή του ανθρώπου μέχρι και σήμερα. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην σημασία του στον κύκλο της ζωής για τον άνθρωπο αλλά και για τα ζώα και πτηνά.…Συνέχεια ανάγνωσης Το Δέντρο της Ζωής

Σ.Κ.Ε.Π… σου μια κοινωνία για όλους !

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου επισκέφθηκε το σχολείο μας η κυρία Δήμητρα Κοντοβά από  τον Σ.Κ.Ε.Π.  με σκοπό να μιλήσει στα παιδιά για κάθε είδους αναπηρία και να τα ευαισθητοποιήσει σχετικά με το θέμα. Έγινε μια πολύ ωραία κουβέντα η οποία συνοδεύτηκε από προβολή βίντεο και ενεργή συμμετοχή των μαθητών της Στ τάξης μέσω ερωτήσεων…Συνέχεια ανάγνωσης Σ.Κ.Ε.Π… σου μια κοινωνία για όλους !

E- twinning “Motions4emotions”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning που δημιούργησε το σχολείο μας με τίτλο “motions4emotions” και θέμα τη συναισθηματική νοημοσύνη, οι μαθητές του Ε2 με συντονίστρια την εκπαιδευτικό του τμήματος Χατζημαρινάκη Μαρία, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 είχαν επικοινωνία μέσω τηλεδιάσκεψης με τους μαθητές των συμμετεχουσών χωρών. Τα παιδιά αφού γνώρισαν τους μαθητές των εταίρων χωρών,…Συνέχεια ανάγνωσης E- twinning “Motions4emotions”

Οι Ήρωες Παιδιά-Ιστορίες Ηρώων του 1821

«Υπάρχουν, ευτυχώς για όλους μας, πάρα πολύ σημαντικοί άνθρωποι που διέπρεψαν ο καθένας κι η καθεμία στον τομέα τους, γράφοντας έτσι μια ακόμα σελίδα στην ιστορία της πολιτικής, της επιστήμης, των γραμμάτων και των τεχνών, του αθλητισμού. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι όμως που σήμερα θαυμάζουμε και στους οποίους αναφερόμαστε για τα επιτεύγματά τους δε γεννήθηκαν……Συνέχεια ανάγνωσης Οι Ήρωες Παιδιά-Ιστορίες Ηρώων του 1821

Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Το Σχολείο μας με αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών (σημαιοφόρος και παραστάτες), θα παραστεί στη δοξολογία στον Αγ. Γεώργιο Νέων Παλατίων (ώρα προσέλευσης μαθητών και εκπαιδευτικών στην εκκλησία  10.00 π.μ.) και στην κατάθεση στεφάνου στην Πλατεία Ηρώων, (ώρα προσέλευσης εκπαιδευτικών και μαθητών στο ηρώο στις 11.00π.μ.) καθώς  και στην παρέλαση στην παραλιακή οδό στις 12:00, όπου…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε, αναβίωσε και διασκέδασε. Ο προαύλιος χώρος πιο “ζωηρός” από ποτέ γέμισε με έθιμα, χορούς κ πολύχρωμες στολές. Αναβιώσαμε την παράδοση με χορούς της Αποκριάς όπως το “Γαϊτανάκι” με καταγωγή από την Μικρά Ασία κ το έθιμο της” Χάσκας” (από το ρήμα χάσκω που σημαίνει ανοίγω υπερβολικά το…Συνέχεια ανάγνωσης Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων και της θεματικής ενότητας “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ-κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη”, οι μαθητές και μαθήτριες του Ε1 έλαβαν μέρος στον δημιουργικό διαγωνισμό που διοργανώνει κάθε χρόνο ο φιλανθρωπικός οργανισμός “make a wish”. Αρχικά, οι μαθητές συζήτησαν για την έννοια του εθελοντισμού και ανέφεραν εθελοντικές δράσεις και οργανισμούς που γνωρίζουν. Έπειτα, αφού…Συνέχεια ανάγνωσης Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”

Eκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Ωρωπού

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης επισκέφτηκαν το Ταχυδρομείο Ωρωπού. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τη διαδικασία που ακολουθείται όταν θέλουν να στείλουν ή να παραλάβουν ένα γράμμα, να γνωρίσουν τι είναι και σε τι χρησιμεύουν οι θυρίδες και να ενημερωθούν λεπτομερώς για το σύνολο των…Συνέχεια ανάγνωσης Eκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Ωρωπού