” Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού”

Με αφορμή την Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου στις 19 Μαΐου, η εκπαιδευτικός της Γ΄ τάξης, Τσαουσίδου Ασπασία μαζί με τους μαθητές της διοργάνωσαν μια εκδήλωση με απαγγελία ποιημάτων, παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς και προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ .
Η κ. Τσαουσίδου μίλησε στα παιδιά για τα γεγονότα της περιόδου 1914-1923 και πώς αυτά περιγράφονται με τον όρο γενοκτονία, καθώς και για τις δικές της αναμνήσεις από τους προγόνους της οι οποίοι έζησαν τα γεγονότα αυτά.
Tην 19η Μαΐου, ημέρα μνήμης των θυμάτων της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, ολόκληρος ο Ελληνισμός, όπου γης, με το βλέμμα στραμμένο στις σκληρές εκείνες σελίδες της ιστορίας, θρηνεί τους νεκρούς του και προσμένει δικαίωση. Δικαίωση για τις 353.000 ψυχές, άνδρες, γυναίκες, παιδιά, θεματοφύλακες μιας πατρίδας που ακόμη και σήμερα ζει στη μνήμη των απογόνων τους.
Για να ξέρω πού πηγαίνω πρέπει να γνωρίζω από πού έρχομαι…..
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!