ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Αγαπητοί γονείς

Δεδομένου ότι διανύουμε μια περίοδο κατά την  οποία αυξάνονται τα περιστατικά εποχικής γρίπης, ειδικά στους πολυπληθείς χώρους όπως είναι το Σχολείο, κρίνεται σκόπιμο να σας υπενθυμίσουμε τα βασικά μέτρα πρόληψης ή/και αντιμετώπισης τέτοιων περιστατικών.

Τι πρέπει να κάνει ένα παιδί για την προστασία του από τη γρίπη στο σχολείο και για την προστασία των άλλων παιδιών:

• Πλένω τα χέρια μου συχνά με σαπούνι και νερό ή τα καθαρίζω με αλκοολούχο διάλυμα χεριών ή αντισηπτικά μαντηλάκια.
  • Αποφεύγω να πιάνω τα μάτια μου, τη μύτη μου, το στόμα μου.
  • Δεν μοιράζομαι με άλλους μολύβια, στυλό, μαρκαδόρους και άλλα προσωπικά αντικείμενα.
  • Αποφεύγω τις χειραψίες και τα φιλιά.
  • Βήχω και φταρνίζομαι σε χαρτομάντιλο. Στη συνέχεια το πετάω σε καλαθάκι σκουπιδιών και πλένω καλά τα χέρια μου με σαπούνι και νερό ή τα καθαρίζω με αλκοολούχο διάλυμα χεριών ή αντισηπτικά μαντηλάκια. Εάν δεν έχω χαρτομάντιλο, βήχω και φταρνίζομαι στον αγκώνα μου.
  • Πριν να φάω πλένω καλά τα χέρια μου με σαπούνι και νερό ή τα καθαρίζω με αλκοολούχο διάλυμα χεριών ή αντισηπτικά μαντηλάκια.
  • Δεν χρησιμοποιώ το ίδιο πιάτο με τους άλλους ή το ίδιο πιρούνι, κουτάλι ή ποτήρι.
  • Δεν δαγκώνω το ίδιο σάντουιτς, φρούτο ή άλλο τρόφιμο.
  • Δεν πίνω νερό με το στόμα, ακουμπώντας κατευθείαν στη βρύση.

Τι πρέπει να κάνουν οι γονείς για να μειωθεί η διασπορά της γρίπης στο σχολείο:

• Κάθε μέρα και πριν την αναχώρηση των παιδιών μας για το σχολείο ελέγχουμε εάν έχουν πυρετό ή άλλα συμπτώματα γρίπης.
  • Οργανώνουμε εκ των προτέρων με ποιον θα μείνει το παιδί στο σπίτι σε περίπτωση που αρρωστήσει.
  • Αναζητούμε εθελοντική αλληλοϋποστήριξη των γονέων, μέσω του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  • Εάν κάποιο παιδί παρουσιάσει συμπτώματα γρίπης, παραμένει στο σπίτι μέχρι να περάσουν 24 ώρες χωρίς να έχει πυρετό.

Τι πρέπει να κάνει το σχολείο και οι εκπαιδευτικοί για να μειωθεί η διασπορά της γρίπης στο σχολείο:

• Οι εκπαιδευτικοί και οι άλλοι ενήλικοι του σχολείου προσέχουν για τυχόν εμφάνιση συμπτωμάτων γρίπης στα παιδιά.
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων σε κάποιο παιδί, ειδοποιούν άμεσα τους γονείς του για να πάρουν το παιδί στο σπίτι.
  • Φροντίζουν όλοι οι χώροι του σχολείου να αερίζονται καλά και συχνά.
  • Φροντίζουν να καθαρίζονται τακτικά οι λείες επιφάνειες που αγγίζονται συχνά (πχ. θρανία, πόμολα κλπ).

Ο Σύλλογος Διδασκόντων