Η Θέση του Σχολείου για τη διαδικτυακή ασφάλεια

Στον ταχέως εξελισσόμενο ψηφιακό κόσμο, το σχολείο μας πιστεύει ακράδαντα στην προτεραιότητα που δίνεται στη διαδικτυακή ασφάλεια εντός της ελληνικής δημοτικής εκπαίδευσης, ως καθοριστική για την προστασία της  ευημερίας των μαθητών μας στη μέση των συνεχών τεχνολογικών εξελίξεων.

Αρχές που ακολουθούμε:

Στην καρδιά της φιλοσοφίας μας για τη διαδικτυακή ασφάλεια βρίσκονται βασικές αρχές που καθοδηγούν την προσέγγισή μας. Κεντρική σε αυτές είναι η ανάγκη εκπαίδευσης των παιδιών, των εκπαιδευτικών και των γονέων σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου. Επιδίωξη μας είναι επίσης να υπογραμμίσουμε τη σημασία της προστασίας της ιδιωτικότητας, ενώ παράλληλα προωθούμε μια κουλτούρα σεβασμού και ευθύνης στις διαδικτυακές αλληλεπιδράσεις.

Πρακτικές για την Προώθηση της διαδικτυακής ασφάλειας:

Η δέσμευσή μας για την προώθηση της διαδικτυακής ασφάλειας φαίνεται μέσα από την ολοκληρωμένη ενσωμάτωση της εκπαίδευσης σχετικά με την eSafety στο πρόγραμμα μαθημάτων του δημοτικού μας σχολείου. Συνεργαζόμαστε  με  οργανώσεις όπως οι Saferinternet4kids, Safeline.gr, CSI Institute για να παρέχουμε ανεκτίμητη υποστήριξη και καθοδήγηση. Επιπλέον, επιδιώκουμε την ενεργή συμμετοχή των γονέων προς την επίτευξη των στόχων της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σε ζητήματα διαδικτυακής ασφάλειας.

Υποστηριζόμενοι από Επιστημονικά Δεδομένα και Παγκόσμια Πρότυπα:

Η προσέγγισή μας της διαδικτυακής ασφάλειας υποστηρίζεται από αξιόπιστα επιστημονικά δεδομένα, συμπεριλαμβανομένων ερευνών που διεξάγονται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, τα οποία επιβεβαιώνουν την αποτελεσματικότητα της εκπαίδευσης σχετικά με  στην αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με το Διαδίκτυο. Εμπνεόμαστε από επιτυχημένα παγκόσμια πρότυπα όπως το “Thinkuknow” και το “NetSmartz”,  προσαρμόζοντας τις μεθόδους τους για να ταιριάζουν στις συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών και της κοινότητάς μας.

Πρακτικές Πρωτοβουλίες και Δράσεις:

Μέσα στο περιβάλλον του σχολείου μας, εφαρμόζουμε μια ποικίλη σειρά πρακτικών πρωτοβουλιών για την προώθηση της ευαισθητοποίησης και της συμμετοχής στην eSafety. Θεματικές εκδηλώσεις, όπως η “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου”, παρέχουν στους μαθητές πρακτικές εμπειρίες μάθησης σε θέματα όπως η σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά (netiquette) και η πρόληψη του cyberbullying. Επίσης, διοργανώνουμε διαγωνισμούς, όπως η σχεδίαση αφis;vnν με συμβουλές eSafety, προκειμένου να ενθαρρύνουμε τη συμμετοχή των μαθητών και τη δημιουργικότητά τους. Επιπλέον, προωθούμε τον ανοιχτό διάλογο και την υποστήριξη από τους συμμαθητές και τους/τις εκπαιδευτικούς τους.

Συνολικά, μέσω των πολυδιάστατων στρατηγικών μας, το σχολείο μας επιδιώκει να καλλιεργήσει  ένα ασφαλές και φιλόξενο ψηφιακό περιβάλλον. Με την παροχή των απαραίτητων δεξιοτήτων και γνώσεων στους μαθητές μας για την αντιμετώπιση των διαδικτυακών κινδύνων με ευθύνη και αυτοπεποίθηση, τους εξοπλίζουμε να ανταπεξέλθουν με επιτυχία στη ψηφιακή εποχή, ενώ διασφαλίζουμε την ασφάλειά και την ευημερία τους