Η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

3a IMG 20231027 111833Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου του 1940  τιμήθηκε από το σχολείο μας με γιορτή μνήμης και τιμής στους ήρωες του Σαράντα.   Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους  κ.κ. Ρίβα Ραφαηλίας ,  Μίνας Βοσκίδου, Ρόζου Δημήτρη και του μουσικού κ. Γιάννη Τζαβάρα-Λεβεντόπουλου.

Η γιορτή ξεκίνησε με την καθιερωμένη παράδοση της ελληνικής σημαίας από την Διευθύντρια του Σχολείου κ. Σοφία Ζερβού στη σημαιοφόρο της πρώτης περιόδου, μαθήτρια του τμήματος Στ1,  Μαραβέλια Ειρήνη-Σώζουσα, και τη σημαιοφόρο της δεύτερης περιόδου, μαθήτρια του τμήματος Στ2, Μπέλλου Ανθούλα-Αιμιλία.  Μαζί τους και όλοι/ες οι παραστάτες/τριες και οι υπεύθυνες κατάθεσης.

Στη συνέχεια έγινε μία σύντομη αναφορά στα ιστορικά γεγονότα του 1940 από τη δασκάλα κα Ρίβα Ραφαηλία και ακολούθησαν οπτικά ντοκουμέντα, αφηγήσεις, θεατρικά, απαγγελίες ποιημάτων και τραγούδια από τα παιδιά της Β’ τάξης.

IMG 20231027 093033

IMG 20231027 093801

Ευχαριστούμε τους/τις εκπαιδευτικούς των παιδιών για τη διοργάνωση αυτής της όμορφης γιορτής!

Συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές μας, που με ιδιαίτερο ενθουσιασμό μάς έκαναν να αισθανθούμε περήφανοι για τη γενναία και σθεναρή αντίσταση των Ελλήνων το 1940!!!

Μετά τη λήξη της γιορτής, το σχήμα της σημαίας και των παραστατών,  συμμετείχε στην κατάθεση στεφάνων που πραγματοποιήθηκε στο μνημείο των Ιερολοχιτών, στην πλατεία του Ξενοδοχείου “Λέρος”.