ΔΡΑΣΗ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ΚΑΛΥΜΝΟΥ

κεδασυ 1α

Την Παρασκευή 9/6/2023 οι μαθητές των τάξεων της ΣΤ’ Δημοτικού του σχολείου μας, συμμετείχαν σε μια εφ’όλης της ύλης συζήτηση γύρω από το ζήτημα του σχολικού εκφοβισμού παρέα με μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού και τον ψυχολόγο του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Καλύμνου. Παρακολουθήσαμε βίντεο, προβληματιστήκαμε αλλά είχαμε και την ευκαιρία να παίξουμε χρησιμοποιώντας το θέατρο και την εκδραμάτιση για να καταλάβουμε τι είναι ο εκφοβισμός, πώς αντιμετωπίζεται και τι προεκτάσεις έχει στις ζωές μικρών και μεγάλων.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Αθηνά Γκιουζένη, προϊσταμένη του Κέντρου Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής & Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ) Καλύμνου, και τους ψυχολόγους του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. για την υλοποίηση της δράσης στο σχολείο μας. Επίσης, τους ευχαριστούμε για την επίσκεψή τους στο νησί μας, για τη διάθεσή τους να θέσουν το θέμα του σχολικού εκφοβισμού στο επίκεντρο του προβληματισμού μας και για την προσπάθειά τους να υποστηρίξουν έμπρακτα τις σχολικές κοινότητες για την αντιμετώπισή του.