1                              4 14

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκαν δράσεις φιλοζωίας με αφορμή τον ορισμό της ημέρας αυτής ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας σύμφωνα με την Αριθμ. 28131/ΓΔ4/15-3-2024 Εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ με θέμα: «4 Απριλίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας με έναρξη το σχολικό έτος 2023 –2024».

Στόχος ήταν:

• η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον
  • η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/-τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • η εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

Ύστερα από πρόσκληση, στο Σχολείο προσήλθαν ο κ. Καρβέλης Βασίλειος, κτηνίατρος και η κα Άνθη Αγγελική, Εθελόντρια Φιλοζωικής οργάνωσης προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές/τριες σχετικά με τις ανάγκες των ζώων (αδέσποτων και δεσποζόμενων) και να μιλήσουν για τη φροντίδα τους και την παροχή πρώτων βοηθειών.

Ακόμη, οι μαθητές/τριες ασχολήθηκαν, εντός και εκτός των τάξεων, με δραστηριότητες όπως, την προβολή οπτικοακουστικού υλικού με θέμα την βιοποικιλότητα, την άγρια ζωή και τη φιλοζωία, την ανάγνωση μιας σύντομης ιστορίας, τη δραματοποίησή της και την παρουσίαση στην τάξη, τη συζήτηση σχετικά με τα δικαιώματα και την προστασία των ζώων καθώς και τα συναισθήματά τους απέναντι στα ζώα αλλά και τη δημιουργία υλικού ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης όπως αφίσες και ζωγραφιές.

5                                              10 2