Και το όνομα αυτής… Βιβλιόκοσμος!

Στην πραγματοποίηση του σχεδίου δράσης “Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας, ένα παράθυρο ανοιχτό σ’ όλο τον κόσμο!”  οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν ιδιαίτερα ενεργό ρόλο. Πιο συγκεκριμένα, εμπνεύστηκαν, ψήφισαν και αποφάσισαν να αποδώσουν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, μεταξύ άλλων ονομάτων που προτάθηκαν, το όνομα “Βιβλιόκοσμος”. Επιπρόσθετα, συνεργάστηκαν ομαδικά στα πλαίσια της τάξης τους για την κατασκευή μιας αφίσας που θα ανταποκρινόταν στο όνομα της σχολικής μας βιβλιοθήκης, ενώ στη συνέχεια η πιο αντιπροσωπευτική αφίσα ψηφίστηκε από όλες τις εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες του σχολείου.

image00033 image00032

Η αλήθεια είναι πως όλες οι αφίσες ήταν πολύ όμορφες και αποτύπωναν ιδιαίτερα εύστοχα το όνομα της σχολικής μας βιβλιοθήκης “Βιβλιόκοσμος”. Ωστόσο παμψηφεί νικήτρια αναδείχθηκε η αφίσα που έφτιαξαν οι μαθητές της Ε-ΣΤ τάξης.

1681982958504194

Αφίσα μαθητών/τριών   Α-Β τάξης

Screenshot 2023 04 20 at 10.33.33                                                                       Αφίσα μαθητών/τριών Γ’ Τάξης

Αφίσα των μαθητών/τριών Ε- ΣΤ τάξης

Στη συνέχεια όλες οι αφίσες πλαστικοποιήθηκαν και τοποθετήθηκαν σε διάφορα σημεία του χωριού, ώστε η δράση μας να κοινοποιηθεί στους κατοίκους του χωριού, με τη νικήτρια αφίσα να υπερτερεί ως προς τον αριθμό των αντιτύπων που αφισοκολλήθηκε.

image00007 image00009 image00008 image00006 image00005