eTWINNING

etwinning2

etwinning b Αντίγραφο

Tο eTwinning αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Το eTwinning (https://www.etwinning.net) -η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης- είναι μια ασφαλής διαδικτυακή πλατφόρμα που παρέχει ευρύ φάσμα δυνατοτήτων για συνεργατικές δραστηριότητες όπως κοινά έργα σχολείων σε υπερεθνικό αλλά και σε εθνικό επίπεδο καθώς και δυνατότητες επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών με τη χρήση ΤΠΕ.

Το eTwinning ξεκίνησε το 2005 ως βασική δράση του ευρωπαϊκού προγράμματος eLearning Programme. Σταδιακά, από το 2007 ενσωματώθηκε στο πρόγραμμα της Ε.Ε. για τη Δια Βίου Μάθηση και, εν συνεχεία, αποτέλεσε μέρος του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius για τα σχολεία. Το eTwinning, από το 2014, ενισχύεται διαρκώς ως μέρος του προγράμματος Erasmus+ και πλέον κατέχει κεντρικό ρόλο στην υποστήριξη όλων των τύπων ευρωπαϊκής συνεργασίας στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης.

Στο πρόγραμμα του eTwinning σε ευρωπαϊκό επίπεδο συμμετέχουν περισσότεροι από 957.000 εκπαιδευτικοί, πάνω από 221.000 σχολικές μονάδες Π.Ε. και Δ.Ε. και έχουν υλοποιηθεί περισσότερα από 124.000 συνεργατικά έργα έως σήμερα. Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά στην Ελλάδα είναι εγγεγραμμένοι περισσότεροι από 33.000 εκπαιδευτικοί από περίπου 10.700 σχολικές μονάδες και έχουν υλοποιήσει έως σήμερα περίπου 19.000 συνεργατικά έργα.

Συμμετοχή της Β΄Τάξης στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning

Αγαπητοί/-ές  γονείς ,

Σας ενημερώνουμε με χαρά ότι η Β΄ Τάξη του σχολείου μας, από τον Δεκέμβριο,  συμμετέχει στην ευρωπαϊκή εκπαιδευτική πλατφόρμα eΤwinning. To eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες, κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ). Μέσα από το eTwinning τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν δεξιότητες όπως η ενσυναίσθηση, η αυτονομία και η συνεργατικότητα,  αφού έρχονται σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες, θρησκείες και γλώσσες.

etwinning2

Συγκεκριμένα, η Β΄ Τάξη μας  συμμετέχει στο εθνικό πρόγραμμα με τίτλο  “Μικροί εξερευνητές – Tech explorers”, σε συνεργασία με την Α΄Τάξη του Δημοτικού Σχολείου Μαυρομματίου.

Το έργο αυτό έχει οργανωθεί σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα των τάξεων και περιλαμβάνει διαθεματικές δραστηριότητες βασισμένες στα νέα  εργαλεία πληροφορικής στα μαθήματα της Γλώσσας,της Μελέτης Περιβάλλοντος, των Εικαστικών,της Μουσικής και των Αγγλικών. Οι δραστηριότητες του έργου διενεργούνται σε δύο γλώσσες (ελληνικά – αγγλικά).

Με τη  βεβαιότητα  ότι  τα εκπαιδευτικά αποτελέσματα θα είναι εξαιρετικά , συγχαίρουμε τις εκπαιδευτικούς  Σαρρή Έλενα (ΠΕ70), Παναγιωταρά Ευαγγελία (ΠΕ06) και Μπλάζου Μαρία (ΠΕ70 ΕΑΕ) για την εγγραφή τους στη δράση eTwinning  και τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.