Οι τάξεις Β΄ και Γ΄ στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και στο «Κτήμα ΑΛΦΑ»

Την Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2018 και οι μαθητές των τάξεων Β΄ & Γ΄ επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Αμυνταίου με τους δασκάλους τους, Νικόλαο Μαρτσούλη και Κατερίνα Καρυπίδου. Τα είπαμε και σε προηγούμενο για την οικοδέσποινα κυρία Ευγενία Σωτηριά, την βιβλιοθηκονόμο, αλλά οφείλουμε να ευχαριστήσουμε και την κυρία Αθηνά Νάντση που, αριστοτεχνικά, κατάφερε και  έκανε τα παιδιά μας να νιώσουν δημιουργικά καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής τους στους χώρους της βιβλιοθήκης.

Κατόπιν οι μαθητές μετέβησαν στο οινοποιείο «ΚΤΗΜΑ ΑΛΦΑ». Ενημερώθηκαν για το αμπέλι και το κρασί και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις. Οι συνεργάτες του Κτήματος, η κυρία Μεδίτσκου και η κυρία Δημητριάδου φρόντισαν να νιώσουμε βολικά και άνετα. Και φυσικά να φύγουν οι μαθητές μας με γνώσεις και εμπειρίες και έναν ιδιαίτερα δημιουργικό τομέα του τόπου μας που καταφέρνει και μας κάνει γνωστούς σε όλο τον πλανήτη.