Αφορμές για να πειραματιστούν οι μαθητές της Α΄ τάξης με την γραφή και την ανάγνωση υπάρχουν σε όλη την διάρκεια της καθημερινής μας δράσης μέσα στην τάξη. Αυτή τη φορά όμως, διαλέξαμε έναν άλλο τρόπο επικοινωνίας και έκφρασης των συναισθημάτων μας. Αποφασίσαμε να γράψουμε γράμμα σε ένα αγαπημένο πρόσωπο που μας είχε λείψει, στην κ. Ηλιάνα.

Όλα τα παιδιά έγραψαν και ζωγράφισαν με μεγάλη όρεξη και χαρά τα νέα τους και αφού τα τοποθετήσαμε σε ένα μεγάλο κίτρινο  φάκελο ξεκινήσαμε και επισκεφτήκαμε  το ταχυδρομείο του χωριού. Εκεί μας περίμενε με μεγάλη χαρά και πολλά χαμόγελα η κυρία Χρύσα. Ξεκινήσαμε από τον γκισέ αγοράζοντας τα γραμματόσημα, παρατηρήσαμε τις εικόνες τους, τα κολλήσαμε πάνω δεξιά στον φάκελο, ενημερωθήκαμε για τον ταχυδρομικό κώδικα αλλά και για τη διαδικασία ταχυδρόμησης. Η χαρά μας τεράστια και η ανυπομονησία μας μεγάλη. Επιστρέψαμε στο σχολείο με ένα γλυκό χαμόγελο στα χείλη αφού η κ. Χρύσα μας κέρασε καραμελίτσες.

“Ήταν να μην πάρουμε φόρα και αρχίσουμε να γράφουμε….”

Όταν γυρίσαμε γράψαμε κι άλλα γράμματα, πολλά, ο ένας στον άλλον.

Η χαρά της προσμονής ενός γράμματος, του ανοίγματος και του διαβάσματός του, μπορεί να συγκριθεί μόνο με την ανάγνωση ενός καλού βιβλίου.

20230403 123915 20230407 105348 20230407 105552 20230407 110049