“Η τσάντα στο σχολείο”

Δεκ 201715

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ Αντίκυρα 15/12/2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

α.Κατ’ εφαρμογή της υπ’αριθμ. Φ.7/219218/Δ1/13-12-2017 εγκ. ΥΠΠΕΘ, με τίτλο “Έγκριση υλοποίησης δράσης με τίτλο Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”, το Σχολείο μας θα προβεί στην θέσπιση ενός Σαββατοκύριακου κάθε μήνα από τον Ιανουάριο έως τη λήξη του σχολικού έτους, κατά το οποίο η τσάντα των παιδιών θα παραμένει στο σχολείο.Το εν λόγω Σαββατοκύριακο τα παιδιά δε θα έχουν κατ’ οίκον εργασίες. Η συγκεκριμένη δράση γίνεται προκειμένου να εξασφαλιστεί ελεύθερος χρόνος στα παιδιά και έτσι να υπάρξει αναβάθμιση της σχολικής ζωής, καθότι λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες της παιδικής ηλικίας και συνδέει το σχολείο με την κοινωνική πραγματικότητα. Επιπλέον εξασφαλίζεται χρόνος για τη δημιουργική επαφή των γονέων με τα παιδιά και προάγεται ο σεβασμός στην πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας, σε επίπεδο συναισθηματικό, κοινωνικό και ψυχοκινητικό.
Ειδικότερος στόχος είναι να οδηγηθούμε σε καλύτερη εξισορρόπηση ανάμεσα στις εργασίες που υλοποιούνται στο Σχολείο και στις κατ’ οίκον εργασίες.

Ορίστηκαν από το Σύλλογο Διδασκόντων τα παρακάτω Σαββατοκύριακα:
27-28 Ιανουαρίου, 24-25 Φεβρουαρίου, 17-18 Μαρτίου, 28-29 Απριλίου, 26-27 Μαίου και 9-10 Ιουνίου.
Η δράση θα συνεχιστεί και το επόμενο σχολικό έτος.

β. Σας πληροφορούμε ότι οι έλεγχοι Α’ τριμήνου θα επιδοθούν την Παρασκευή 22/12/2017 και ώρα 11.30.

γ. Η χριστουγενιάτικη σχολική γιορτή θα γίνει την Πέμπτη 21/12/2017 το απόγευμα και ώρα 18.00.

Εκ του Σχολείου

από κάτω από: Δράσεις, Ενημέρωση| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η τσάντα στο σχολείο”