Aποτίμηση της πορείας του προγράμματος

Τελειώνοντας το δεύτερο ιστολόγιο μπορούμε να καταθέσουμε μερικές σκέψεις και προβληματισμούς για την πορεία του προγράμματος . Κατ” αρχήν είναι γεγονός πως πρώτη φορά και εγώ και τα παιδιά συμμετείχαμε σε πρόγραμμα που να απαιτεί τόσο ευρεία χρήση υπολογιστών. Αυτό οδήγησε τα παιδιά σε μεγαλύτερη εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες και την ευκαιρία να λειτουργούν σε ένα όσο γίνεται ασφαλές διαδικτυακό  περιβάλλον όπως είναι το sch.gr.Bέβαια  οι γνώσεις που απαιτούνταν για την ηλεκτρονική  προετοιμασία του όλου προγράμματος  ήταν αρκετά αναβαθμισμένες πράγμα που έκανε απαραίτητη τη συνδρομή της πληροφορικού του σχολείου μας. Για μένα  όμως ήταν μια πρόκληση να βελτιώσω τις δεξιότητές μου στους υπολογιστές . Όσο αφορά τη συγγραφή των άρθρων τα παιδιά αρχικά ήταν πρόθυμα να γράφουν και να δημοσιεύουν άρθρα. Αξιόλογο να αναφερθεί είναι το γεγονός πως κάποια παιδιά αγόρασαν εφημερίδες με σκοπό να αντλήσουν υλικό για τα άρθρα που ήθελαν να γράψουν. Η θεματολογία των άρθρων μας προβλημάτισε βέβαια λίγο γιατί οι “δημοσιογράφοι” μας  είναι ακόμα στο Γυμνάσιο αλλά και γιατί στο σχολείο μας που είναι πιλοτικό η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή είναι μονόωρο μάθημα.Πιστεύω βέβαια πως το ενδιαφέρον  των παιδιών και η δική μου συνδρομή,  μας έχουν οδηγήσει σε ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.