Παρατηρήσεις εκτιμήσεις συμπεράσματα.

Βρισκόμαστε στην αρχή του τρίτου ιστολογίου. Μέχρι στιγμής οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων(Μουσικό σχολείο Καρδίτσας-Γυμνάσιο Αταλάντης), ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους αλλά και στις προδοκίες του προγράμματος . Τα θέματα βέβαια με τα οποία  ασχολήθηκαν  ήταν πολλά  με αποτέλεσμα πολλά από αυτά  να μην σχολιαστούν.

Διαπιστώνω ότι τα παιδιά μέσα από τις δημοσιεύσεις τους προσπαθούν να εντυπωσιάσουν να πρωτοτυπήσουν και να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των συμμαθητών τους.

Η ομάδα του Γυμνασίου Αταλάντης δεν έχει τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθεί με το πρόγραμμα αφού  οι περισσοτεροι μαθητές συμμετέχουν και σε άλλα προγράμματα του Σχολείου.Μάλιστα κάποιοι  από αυτούς  οι περισσότερο υπεύθυνοι και εργατικοί  έχουν ξεπεράσει τον εαυτό τους.

Το πρόγραμμα είναι ενδιαφέρον αλλά χρειάζεται πολύ  διαθέσιμο χρόνο.Με καλή διάθεση όμως  όλα μπορεί να γίνουν.

Το Γυμνάσιο Αταλάντης  θα είναι ο εκδότης του τρίτου ιστολογίου  και θα ασχοληθεί με τα ανθρώπινα

δικαιώματα και τον ρόλο του ενεργού πολίτη .

Ψευτούρα Αργυρώ.