ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΘΟΡΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΣ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

• Η Γλώσσα είναι βασικό όργανο επικοινωνίας και έκφρασης των ανθρώπων.
  • Επιπλέον αποτελεί βασικό στοιχείο της εθνικής μας ταυτότητας.

ΑΙΤΙΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ:

• Η ξενομανία και ο μιμητισμός που διακατέχει τους νεοέλληνες.
  • Η εισβολή της τεχνολογίας και της ορολογίας που αυτή εισάγει.
  • Τα Μ.Μ.Ε. με το στρεβλό και <<κακοποιημένο>> γλωσσικό πρότυπο που αυτά προβάλλουν.
  • Το διαδίκτυο και η χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή, μαζί με την επικυριαρχία της εικόνας έναντι του κειμένου, προφορικού ή γραπτού.
  • Τα όχι και τόσο ικανοποιητικά αναλυτικά προγράμματα και βιβλία στα σχολεία που δεν είναι προσαρμοσμένα στη σύγχρονη πραγματικότητα και τις ανάγκες του μαθητή.
  • Η απομάκρυνση του νεοέλληνα και του μαθητή από το ποιοτικό βιβλίο στον ελεύθερο χρόνο του.
  • Η γλωσσομάθεια σε συνάρτηση με τον τουρισμό στη χώρα μας.

ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

• Κινδυνεύει άμεσα η εθνική μας ταυτότητα και μαζί ο πολιτισμός μας και οι παραδόσεις μας.
  • Το άτομο θα αντιμετωπίσει περιορισμούς στην έκφραση και στην επικοινωνία του, καθώς θα συρρικνωθεί η πλούσια σε λέξεις και φράσεις Ελληνική γλώσσα μας.
  • Περιορίζονται και συρρικνώνονται οι πνευματικοί ορίζοντες του ατόμου, καθώς κόβεται η επαφή του με την πλούσια δεξαμενή της ελληνικής γλώσσας.
  • Η κοινωνία θα στερηθεί την πλούσια πνευματική και πολιτιστική της ζωή που αποτελούν το πνευματικό οξυγόνο  του σύγχρονου μαζικοποιημένου και αποξενωμένου ανθρώπου των πόλεων.