Κι όμως και τα δέντρα μαγειρεύουν….την τροφή τους!!!

Σήμερα στο νηπιαγωγείο μας μιλήσαμε για την ανάγκη των δέντρων για τροφή, προκειμένου να αναπτυχθούν. Μάθαμε ότι τα φύλλα των δέντρων είναι οι μάγειρες του φαγητού των δέντρων και πως το φαγητό τους λέγεται γλυκόζη και φυσικά μάθαμε και την συνταγή!!!

Το Φύλλο, ο μάγειρας του κ. Δρυϊδη ετοιμάζεται να μαγειρέψει την γλυκόζη.Θα χρειαστεί: ήλιο, διοξείδιο του άνθρακα και νερό. Πω, πω νοστιμιά!!!

DSCN9608 DSCN9627 DSCN9612Χωρίς τίτλοDSCN9614

Μία έκθεση ζωγραφικής….αλλιώτικη!

Οι πίνακες ζωγραφικής μας μπήκαν σε ένα ψηφιακό μουσείο, για να  μπορεί να  τους θαυμάζει όποιος θέλει, όποια ώρα θέλει!

Μπορείτε να  περιηγηθείτε και εσείς  στην έκθεση ζωγραφικής μας , με τίτλο ” Τα δέντρα στην τέχνη”, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Το ” Library4all”, στο νηπιαγωγείο μας!

Στις 20 Φεβρουαρίου 2023, τόσο οι μικροί μαθητές μας όσο κι εμείς οι εκπαιδευτικοί,
νιώσαμε ιδιαίτερη χαρά όταν παραλάβαμε βιβλία χάρη στην ευγενική χορηγία από τη μη
κερδοσκοπική οργάνωση «Library4all» για τον εμπλουτισμό της δανειστικής βιβλιοθήκης
του σχολείου μας.
Οι μαθητές μας κι εμείς οι εκπαιδευτικοί ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του «Library4all”,
κ. Γερουλάνη Ελένη και Σπυρίδωνος Μαρίνα, που μας δίνουν τη δυνατότητα να
ταξιδέψουμε στις σελίδες των βιβλίων που μας χάρισαν!!
Με την ευγενική σας χορηγία συμβάλλατε στον εμπλουτισμό της σχολικής μας
Βιβλιοθήκης με καινούργια βιβλία και στην ενίσχυση και προώθηση της φιλαναγνωσίας
στους μαθητές μας.

Μία συγγραφέας στο σχολείο μας!

Το περασμένο διάστημα φιλοξενήσαμε στο νηπιαγωγείο μας την συγγραφέα και δασκάλα Στέλλα Σαρικά! Μαγευτήκαμε από την ανάγνωση του βιβλίου, ταξιδέψαμε στην πλοκή της ιστορίας και γνωρίσαμε την ηρωίδα του παραμυθιού Μίνα!

DSCN9207

DSCN9225

Η Μίνα, η ηρωίδα του βιβλίου έγινε στολίδι για το χριστουγεννιάτικο δέντρο μας!

Διαχείριση κρούσματος διεισδυτικής στρεπτοκοκκικής λοίμωξης A (iGAS) στο σχολικό περιβάλλον

H βιβλιοθήκη μας φέτος θυμίζει ΔΑΣΟΣ!

Έτοιμη η βιβλιοθήκη μας! Φέτος είναι χωρισμένη σε 5 κατηγορίες (μυθολογία, βιβλία γνώσεων, συναισθήματα, οικογένεια, παραμύθια)

DSCN9091

Τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους σχήματα σύμφωνα με τον Kandinksy για τα δέντρα της βιβλιοθήκης μας!

τσάντα

Τα παιδιά διακόσμησαν τις τσάντες δανεισμού των βιβλίων τους με δέντρα από τύπωμα με σφουγγάρι!

DSCN9094

Οι σελιδοδείκτες έγιναν με αληθινά φύλλα και πλαστικοποιήθηκαν για να αντέξουν!

Ημέρα Δεντροφύτευσης στο νηπιαγωγείο Απαλού

Σήμερα στο νηπιαγωγείο μας  ,στα πλαίσια των Εργαστηριών Δεξιοτήτων, που φέτος έχουν ως κυρίαρχο θέμα το Δάσος, με τη βοήθεια παππούδων και γονιών, φυτέψαμε  κυπαρίσσια Αριζόνας.

Το αποτέλεσμα ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ!!!!

DSCN9407 DSCN9408