Θα βρεθούμε ξανά…

Editorial

Βάσια Παπάζογλου
  • Ήρθε η στιγμή! Ένα ταξίδι 9 μηνών μόλις έφτασε στο τέλος του, καιρός νέοι αρθρογράφοι να πάρουν τις θέσεις μας και να γεμίσουν την εφημερίδα με τη δικιά τους δημιουργικότητα! Εκτός όμως από αυτά, μην ξεχνάμε ότι μπήκε ο Μάιος, ο ομορφότερος και τελευταίος μήνας πριν το καλοκαιράκι, όπου όλα μπαίνουν σε μία ευθεία.

• Αρχικά, θα ξεκινήσω με τα παιδιά της Γ΄Λυκείου που φτάνουν όλο και πιο κοντά στις πανελλαδικές εξετάσεις, που τους ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ και καλή φοιτητική ζωή!
  • Δυστυχώς, με τη νέα σχολική χρονιά θα πρέπει να αποχαιρετήσουμε από το σχολείο μας τον καθηγητή μας, κ. Στρεβίνα, ο οποίος διδάσκει Βιολογία και Φυσική στο σχολείο μας. Έτσι, μετά από πολλά χρόνια δουλειάς ήρθε η στιγμή να βγει στη σύνταξη. Του ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΣΥΝΈΧΕΙΑ!!!
  • Καθώς διανύουμε κάποιο χρονικό διάστημα στο σπίτι, είμαι ξανά εδώ μετά από μια μικρή έρευνα όπως πάντα, για να ακούσουμε την άποψη των παιδιών για τα διαδικτυακά μαθήματα· τα συμπεράσματα είναι δύο. Από την μια πλευρά έχουμε τους μαθητές που τους αρέσουν πολύ, γιατί κάθονται στο σπίτι και δε χρειάζεται να ξυπνάνε πολύ νωρίς, για να πάνε στο σχολείο. Ενώ από την άλλη, έχουμε αυτούς που δεν τους αρέσει καθόλου, καθώς έχουν χάσει την κοινωνικότητά τους, δε συγκεντρώνονται όπως πρέπει και δεν έχουν συγκεκριμένο ωράριο μαθημάτων.

• Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιες προτάσεις και νέα των social media, εφόσον μας κρατάνε συντροφιά αυτές τις μέρες.
  • Όπως είχε αναφερθεί και την προηγούμενη φορά, το Netflix είναι ο καλύτερος φίλος όλων μας, καθώς κανέναν δε θα πείραζε ένας μαραθώνιο με τα «Φιλαράκια», μια σειρά που όσα χρόνια και να περάσουν , θα μας συντροφεύει πάντοτε. Όπως και το «Big bang Theory» ή φυσικά το αγαπημένο μας «la caza de papel».

• Στα social media ακόμα σαρώνουν σε μεγάλο βαθμό τα challenges, ενώ συνέχεια βγαίνουν καινούργια. Όπως είναι το songs, pillow και χαλί challenge.
  • Όλα αυτά τελειώνουν όμως!
  • Την Δευτέρα 11 Μαΐου μετά από απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ανοίγουν τα σχολεία για την Γ’Λυκείου, ενώ μετά από μία βδομάδα τη Δευτέρα 18 Μαΐου γυρνάνε στα θρανία η Β’ και Α’ Λυκείου. Ευτυχώς για μας, δε θα πραγματοποιηθούν οι προαγωγικές εξετάσεις!

• Σας εύχομαι να έχετε ένα υπέροχο και δροσερό καλοκαίρι! Εις το επανιδείν!