Ποιοι είμαστε

Η συντακτική ομάδα αποτελείται από μαθητές της Β΄ Λυκείου αλλά δικαίωμα δημοσίευσης έχουν όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου.

Στέλλα Στεφανοπούλου: Διευθύντρια, Editorial

Δημήτρης Γάκης : Αρχισυντάκτης, Κύριο άρθρο

Αντωνία Γρίβα: Συντονισμός Ύλης, Αρθρογράφος , Σατιρικό κείμενο

Δήμητρα Αναγνωστοπούλου: Συντονισμός Ύλης,  Συνέντευξη

Στέλιος Σωτηράκογλου: Αθλητικογράφος , Στήλη λογοτεχνίας

Γιώτα Ρεγκά: Δημιουργικό , Κριτική βιβλίου

Χριστίνα Φωτακίδου: Υπεύθυνη Διανομής, Ρεπόρτερ , Κριτική μουσικής, Top10 μουσική

Σέβη Γιαλοψού: Αρθρογράφος , Life hacks & tips

Μάρθα Οικονόμου: Υπεύθυνη λογιστηρίου, Αρθρογράφος

Μαρίνα Καραγκιολίδου: Συνέντευξη, Κριτική θεάτρου
Μαριαλένα Τζελεπίδου: Τμήμα marketing , Κρυπτόλεξο , Γρίφος , Κόμικς
Χρυσή Τουχτίδου: Δημιουργικό, Κριτική ταινιών και σειρών

Κώστας Φαναριώτης: Στήλη περιβάλλοντος

Βίκη Ρουμελιώτη:  Στήλη ταξιδιών , Στήλη μαγειρικής

Ιωάννα Πούλιου: Δημιουργικό , Στήλη μόδας , Viral videos

Τα ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΑΡΤΙΑ οργανώθηκαν από την αρχή κατά τα πρότυπα κανονικής εφημερίδας.

Τα έξοδα της έκδοσης καλύπτονται από τις πωλήσεις και από χορηγούς. Τον Μάιο του 2016 μέρος των εσόδων αξιοποιήθηκαν για ανάγκες του σχολείου. Κατά το σχολικό έτος 2016- 17 παραχωρήθηκε χώρος στο δεύτερο όροφο ως γραφείο της εφημερίδας, ο οποίος διαμορφώθηκε με έξοδα που κάλυψε η εφημερίδα και με τον προσωπικό κόπο της συντακτικής ομάδας. Επίσης, μέρος των εσόδων αξιοποιήθηκαν για άλλες ανάγκες του σχολείου.

Η εφημερίδα δημιουργήθηκε το σχολικό έτος 2015- 16 από ομάδα μαθητών της Β΄ Λυκείου: Γανιτίδου Ειρήνη (Αρχισυντάκτρια), Νικοπούλου Αναστασία, Τσούλου Ανδρονίκη, Χαλκίδου Ελένη (Υπεύθυνες ύλης), Αναγνωστίδου Ελισάβετ, Ατζαμιδάκης Γιάννης, Βεγιρτζής Γιάννης, Γάκη Τάνια, Γεωργιάδης Κων/νος, Γιοσμά Μαρία, Γκάρος Βασίλης, Ευσταθιάδης Βασίλης, Καραθάνου Νία, Κεσέογλου Ζωή, Μιχαηλίδης Ευθύμης, Νικολαΐδου Χρυσούλα, Σταυρίδου Γεωργία (Συντάκτες), Βαλαρούτσου Φανή και Δελλή Ειρήνη (Φωτορεπόρτερ).

Κυκλοφόρησε πρώτη φορά στις 16 Οκτωβρίου 2015 και εξέδωσε συνολικά οκτώ φύλλα στο ίδιο σχολικό έτος.

Τον Απρίλιο του 2016 συγκροτήθηκε η νέα ομάδα της εφημερίδας. Σε αυτήν συμμετείχαν οι: Δούφαλη Ναταλία (Διευθύντρια), Γρέντζαλη Αμαλία (Αρχισυντάκτρια), Ποντίκη Ελπίδα, Στεφανοπούλου Βασιλεία (Υπεύθυνες Ύλης), Σκερλέτη Δέσποινα, Φωτακίδης Βασίλης, Μαυροματίδου Αθανασία, Χαρίτσα Δήμητρα, Μπρισιμτζή Μαρία, Σωτηράκογλου Τάσος, Κάκαρη-Ντάτσου Βασιλική, Χριστάνη Ασημίνα, Τοψαχαλίδης Κώστας, Σκουλαριώτη Θεώνη (Συντάκτες), Γάσπαρη Κατερίνα (Φωτορεπόρτερ).

Το πρώτο φύλλο της σχολικής χρονιάς 2016-2017 κυκλοφόρησε στις 16 Σεπτεμβρίου 2016 και συνολικά εκδόθηκαν εννέα φύλλα στο ίδιο σχολικό έτος.

Τον Απρίλιο του 2017 συγκροτήθηκε η τρίτη ομάδα της εφημερίδας. Σε αυτή συμμετείχαν οι: Κικιρίκη Παναγιώτα Διευθύντρια), Βασιλάκουγλου Παναγιώτα (Αρχισυντάκτρια), Αναγνωστοπούλου Χρυσούλα, Λιόλιος Ηλίας (Υπεύθυνοι Ύλης), Κεφαλίδου Σεβαστή, Μπιτσάκη Φανή, Βαρδουκέλης Γιώργος, Πατρίδης Αποστόλης, Βασιλειάδη Ελένη, Βούλτσου Φανή, Κουκούδη Βάγια, Κοντοπούλου Δέσποινα, Μπιτζικοπούλου Μάνια, Σοφοτάσιου Μαρία, Τσαμασλίδης Γιώργος (Συντάκτες), Ψιλιτέλη Βασιλεία (Φωτορεπόρτερ).

Το πρώτο φύλλο της σχολικής χρονιάς 2017-2018 κυκλοφόρησε στις 15 Σεπτεμβρίου 2017.

Τον Απρίλιο του 2018 συγκροτήθηκε η τέταρτη ομάδα της εφημερίδας. Σε αυτήν συμμετέχουν οι: Κοντογιάννη Ξανθίππη (Διευθύντρια), Ευθυμιάδου Πηνελόπη (Αρχισυντάκτρια), Ελευθέρογλου Αργυρώ, Ρουμελιώτη Μαρκέλλα (Υπεύθυνες ύλης), Χριστάνη Κωνσταντίνα, Παναγιωτίδου Γιασεμή, Αναγνωστίδου Μαρία, Πολίτη Αγγελική, Τσιχλακίδης Γιάννης, Χατζηλίας Παναγιώτης, Σταυρίδου Μάγδα, Χατζάκου Θεοδώρα, Ξύντα Ελένη, Παρτάλη Σταυρούλα (Συντάκτες), Παναγιωτίδου Ευδοκία (Φωτορεπόρτερ).

Το πρώτο φύλλο της Σχολικής Χρονιάς 2018-2019 κυκλοφόρησε στις 21 Σεπτεμβρίου 2018.

Τον Απρίλιο του 2019 συγκροτήθηκε η πέμπτη ομάδα της εφημερίδας. Σε αυτήν συμμετέχουν οι: Δραγάνογλου Αλεξάνδρα (Διευθύντρια), Αναγνωστοπούλου Νόννη (Αρχισυντάκτρια), Χαλκίδου Δανάη , Καζανά Δήμητρα (Υπεύθυνες ύλης), Αδάμογλου Ελένη, Πούλιου Μαρία, Τερζής Γιώργος, Σοφοτάσιος Απόστολος, Πάγγου Ειρήνη, Μπιτζικόπουλος Χρήστος, Κωνσταντίνος Πηγούνης, Βαδαρλή Αθανασία , Παναγιωτίδης Ισίδωρος, Ελέζι Άντζελα, Κωνσταντινίδου Σοφία, Ταχτατζόγλου Μαρία (Συντάκτες), Παπάζογλου Βάσια (Φωτορεπόρτερ).

Το πρώτο φύλλο της Σχολικής Χρονιάς 2019-2020 κυκλοφόρησε στις 20 Σεπτεμβρίου 2020.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια από την πρώτη χρονιά έως και σήμερα είναι η Ζαρίμπα Περιστέρα, Φιλόλογος(2015 έως σήμερα). Αβραμίδου Ελευθερία, Βιολόγος(2017-2019). Φιλίππου Στέφανος, Πληροφορικής(2019 έως και σήμερα).