Ψηφιακές Τάξεις – Τηλεκπαίδευση 2020-21

Στο αρχείο που ακολουθεί υπάρχουν οι σύνδεσμοι προς τις ψηφιακές τάξεις των καθηγητριών και καθηγητών του 9ου Γενικού Λυκείου Λάρισας:   Σύνδεσμοι Ψηφιακών Τάξεων

Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης για Πανελλαδικές 2020

Δελτίο Τύπου   (Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων)

Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2020.

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Οδηγίες του ΕΟΔΥ για την πρόληψη διασποράς του κορωνοϊού

Σας διαβιβάζουμε τις Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας με θέμα:
«Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού  SARS-CoV-2  στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα»

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι).
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων.
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα.
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning).
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες.
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα.
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα.
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος.
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά).
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης.
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Επίδοση Βαθμολογίας – Εκλογές Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

Την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 12:30 στο 9ο Γενικό Λύκειο Λάρισας, θα επιδοθούν στους γονείς και κηδεμόνες οι βαθμολογίες και οι έλεγχοι προόδου των μαθητών μας για το Α΄ τετράμηνο του σχολικού έτους 2019-2020.

Επίσης, οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του 9ου ΓΕΛ Λάρισας την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 11:30 στο χώρο του 9ου ΓΕΛ Λάρισας, θα πραγματοποιήσουν Γενική Συνέλευση κατά την οποία θα διεξαχθούν εκλογές για την ανάδειξη Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου ΓΕΛ Λάρισας.

Ημερίδα στο 14ο Γυμνάσιο

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 14ου Γυμνασίου Λάρισας σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ διοργανώνουν ημερίδα-συζήτηση με θέμα: «Η οικογένεια ως φορέας πρόληψης» την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020, στις 17:00  στον χώρο του 14ου Γυμνασίου Λάρισας.

Η ομιλία-συζήτηση απευθύνεται σε γονείς και κηδεμόνες του 14ου Γυμνασίου Λάρισας που επιθυμούν να ενημερωθούν για τον ρόλο της οικογένειας σε ζητήματα που αφορούν τους έφηβους μαθητές.

Την ημερίδα συνδιοργανώνουν ο Σύλλογος Διδασκόντων του 14ου Γυμνασίου, η Ε.Δ.Ε.Α.Υ. και το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ, με τη συνεργασία του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.