Το σχολείο μας κάθε χρόνο συμμετέχει σε όλους τους μαθητικούς διαγωνισμούς Φυσικής, Αστρονομίας, Χημείας και Βιολογίας με μαθητές που εκδηλώνουν ιδιαίτερη αγάπη για τις Φυσικές Επιστήμες επιτυγχάνοντας πολύ καλά αποτελέσματα.

Συμμετέχουμε ανελλιπώς στους πειραματικούς διαγωνισμούς EUSO (European Science Olympiad) κάνοντας σχετική προετοιμασία πολλών εβδομάδων στο σχολικό εργαστήριο φυσικών επιστημών και με την ανεκτίμητη υποστήριξη του ΕΚΦΕ Λάρισας. Στο συγκεκριμένο διαγωνισμό μάλιστα οι μαθητές μας έχουν επιτύχει σημαντικές διακρίσεις και πρωτιές.

Συμμετέχουμε επίσης στην εκδήλωση “Σχολείο ανοικτό στην κοινωνία” που διοργανώνει το ΕΚΦΕ Λάρισας με την υποστήριξη του Δήμου Λαρισαίων και της σχολικής συμβούλου Φυσικών Επιστημών. Στην ετήσια εκδήλωση αυτή, μαζί με άλλα σχολεία, παρουσιάζουμε πειράματα, κατασκευές και ενδιαφέροντα φαινόμενα στο κοινό της πόλης μας, καλλιεργώντας την αγάπη για την επιστημονική γνώση και τις εφαρμογές της.