Σας διαβιβάζουμε τις Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας με θέμα:
«Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού  SARS-CoV-2  στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα»

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι).
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων.
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα.
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning).
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες.
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα.
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα.
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος.
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά).
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης.
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία: Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

Πηγή:  ΕΘΝΙΚΟΣ  ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ  ΔΗΜΟΣΙΑΣ  ΥΓΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ
Τηλ.  2105212000          Ιστότοπος:   www.eody.gov.gr

Δείτε εδώ το σχετικό έγγραφο.