• Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό σχολείο οι μαθητές του Α2 τμήματος επισκέφτηκαν την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016 το 6ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης και όλοι μαζί ετοίμασαν κατασκευές για το πασχαλινό Bazaar του Νηπιαγωγείου.
  • Περίπου ένα μήνα αργότερα, στις 16 Μαΐου 2016 οι μαθητές του 6ου Νηπιαγωγείου επισκέφτηκαν με τη σειρά τους το σχολείο μας και παρακολούθησαν μαζί με τους μαθητές του Α2 το μάθημα της Γλώσσας «Ο κυρ-Νικόλας ο Γαρύφαλος». Στη συνέχεια χόρεψαν όλοι μαζί το τραγούδι «Αν όλα τα παιδιά της γης…».
  • Κινούμενοι στο ίδιο πλαίσιο δραστηριοτήτων υποδεχτήκαμε, την Πέμπτη 2 Ιουνίου 2016, το Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Πλάτωνος στην αίθουσα του Α2 τμήματος. Και στις 7 Ιουνίου 2016, ανταποκρινόμενοι στην πρόσκλησή τους, επισκεφτήκαμε το χώρο τους, για να δούμε από κοντά το πλανητάριο τους και να ταξιδέψουμε νοερά στο διάστημα.