Αιτήσεις για δικαιούχους του Προγράμματος Ψηφιακής Μέριμνας (voucher 200€)

.
Στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.minedu.gov.gr/news/48274-05-04-21-ypourgeio-paideias-kai-thriskevmaton-anoikse-i-platforma-gia-tous-dikaioyxous-tis-psifiakis-merimnas , βρίσκονται οι πληροφορίες σχετικά με τις αιτήσεις για τους δικαιούχους της “Ψηφιακής Μέριμνας”.
.
Η ενίσχυση δίνεται με τη μορφή άυλης επιταγής ονομαστικής αξίας διακοσίων ευρώ (€200), που εκδίδεται εις όφελος του δικαιούχου και χρησιμοποιείται στην αγορά του τεχνολογικού εξοπλισμού.
.
Ο τεχνολογικός εξοπλισμός που επιδοτείται μπορεί να αφορά:
  • Φορητές ταμπλέτες (tablets)
  • Φορητούς υπολογιστές (laptops)
  • Σταθερούς υπολογιστές (desktops) και προαιρετικά, κάποια περιφερειακά τους.
.
Δικαιούχοι του προγράμματος είναι οι οικογένειες με ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα έως 6.000 ευρώ, οι οποίες δικαιούνται να λάβουν επιταγή 200 ευρώ για κάθε εξαρτώμενο τέκνο ηλικίας από 4 έως 24 ετών, το οποίο φοιτά σε δημόσια εκπαιδευτική δομή στην Ελλάδα. Κατά τη διάρκεια του Α’ κύκλου του προγράμματος, μπορούν να καταθέσουν αίτηση οι εγκεκριμένοι δικαιούχοι του επιδόματος παιδιού του ΟΠΕΚΑ για το έτος 2020, οι οποίοι εντάσσονται στην πρώτη εισοδηματική κατηγορία. Οι αιτούντες εισέρχονται στην πλατφόρμα του προγράμματος χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς κωδικούς του taxisnet και συμπληρώνουν τα στοιχεία που τους ζητούνται.
Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται από τη Δευτέρα, 5 Απριλίου έως και την Παρασκευή 30 Ιουλίου 2021.
.
Μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο (2104955197) ή στο email (mail@9dim-koryd.att.sch.gr) του σχολείου για να ενημερωθείτε για τον Αριθμό Μητρώου Μαθητή (ή να τον δείτε από πρόσφατο Έλεγχο Προόδου).  Ο κωδικός του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού στο ΥΠΑΙΘ είναι 9520093.

Ανακοίνωση από το Δήμο Κορυδαλλού

Σας ενημερώνουμε ότι όσοι από τους δικαιούχους του voucher των 200 ευρώ για προμήθεια tablets, laptops και σταθερών Η/Υ αδυνατούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους μπορούν να απευθύνονται στο Δήμο Κορυδαλλού.

Επικοινωνούν στο τηλέφωνο 2104990410 και με ραντεβού θα προσέρχονται στο Δημαρχείο όπου θα υποβάλλεται η ηλεκτρονική τους αίτηση.