ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ – “Σεξουαλική κακοποίηση και παρενόχληση των παιδιών-ενδείξεις και αντιμετώπιση”

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων καλούν όλους τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου, την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου στις 18:00 μμ να παρακολουθήσουν την ημερίδα με θέμα:

“Σεξουαλική κακοποίηση και παρενόχληση των παιδιών-ενδείξεις και αντιμετώπιση”.

Θα μιλήσει ο ψυχολόγος από το “Χαμόγελο του παιδιού” κ. Αλεβίζος Στέφανος.

αρχείο λήψης

Φωτογραφίες από την απογευματινή συνάντηση γονέων και δασκάλων με τον ψυχολόγο από το “Χαμόγελο του Παιδιού” κ. Αλεβίζο Στέφανο.

Επιγραμματικά τα παιδιά θα πρέπει να γνωρίζουν ότι:

• σεξουαλική παρενόχληση μπορεί να υποστούν από γνωστά άτομα του οικογενειακού ή φιλικού περιβάλλοντος και από αγνώστους.
  • δε επιτρέπουν σε κανένα να τα αγγίζει στα σημεία που φορούν εσώρουχο ή μαγιό.
  • δεν υπάρχουν μυστικά μεταξύ των παιδιών και των γονιών, γεγονός που επιτυγχάνεται με την καλή επικοινωνία και το κλίμα εμπιστοσύνης ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας.
  • Φωνάζουν δυνατά όταν κινδυνεύουν, γιατί τα άτομα αυτά δεν θέλουν  μάρτυρες.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Αλεβίζο για την κατανοητή και τόσο διαφωτιστική συζήτηση πάνω στο επικίνδυνο φαινόμενο της σεξουαλικής παρενόχλησης των παιδιών.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.