Αρχείο ημέρας 30 Νοεμβρίου 2019

Επιτέλους θυροτηλέφωνο!

Μετά από μακρόχρονη προσπάθεια, επιτέλους το σχολείο μας απέκτησε θυροτηλέφωνο. Χρειάστηκε πολλές ενέργειες και πολύ δουλειά, αλλά η χρήση του μας αποζημιώνει. Άκρως εξυπηρετικό και για τους εκπαιδευτικούς και για τον επισκέπτη.

Η τελική εργασία εγκατάστασης στην αυλόπορτα, μετά από πολύ σκάψιμο στην αυλή, αλλά και τρύπημα και κάρφωμα σε διάφορους τοίχους του κτιρίου
    Κάπως άκομψο, αλλά πρακτικό
    Το πολυπόθητο θυροτηλέφωνο, δίπλα στην είσοδο του γραφείου διδασκόντων

Νοέμβριος 2019

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
    Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.