Αρχείο ημέρας 29 Νοεμβρίου 2019

Φορητό Πλανητάριο στο σχολείο μας

Στις 29 Νοεμβρίου 2019 επισκέφθηκε το σχολείο, μετά από πρόσκλησή μας, το Φορητό Πλανητάριο Κρήτης, το οποίο στήθηκε στον χώρο της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων.

Παρουσίασε δύο διαφορετικά προγράμματα, ένα για τις μεγάλες τάξεις και ένα για τις μικρότερες. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια διαφορετική εμπειρία, που τα ταξίδεψε στο διάστημα, στο ηλιακό σύστημα, στον γαλαξία και στις μελλοντικές απόπειρες του ανθρώπου για αποικισμό άλλων πλανητών.

Τα παιδιά της Β’ τάξης ακούν την εισαγωγή και τις οδηγίες του υπεύθυνου, και ετοιμάζονται να μπουν μέσα στο πλανητάριο

Τα παιδιά έδειξαν να το διασκεδάζουν πολύ

Θα είναι άραγε και κάποιο από τα παιδιά εκεί πάνω?