Άρθρα για 15, Φεβρουάριος 2014

KΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ  Τι κοινό έχει η ζωγραφική με τη μαγειρική;  Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  του Μουσείου Μπενάκη (που διεξάγεται στην πινακοθήκη-σπίτι του  ζωγράφου ,Κριεζώτου 6) Στην…. .. κουζίνα με τον Νίκο Χατζηκυριάκο Χατζηκυριάκο-Γκίκα τα παιδιά κάνουν μια  πρώτη γνωριμία με τα υλικά, τα εργαλεία και τα σύνεργα ενός μεγάλου «μάγειρα» της νεοελληνικής τέχνης, του Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα. Με… (συνέχεια…)

Το Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, που λειτουργεί στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του και με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, καλούν τους μαθητές τις μαθήτριες της Δημοτικής Εκπαίδευσης και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, να συμβάλλουν με τις εικαστικές δημιουργίες τους στη… (συνέχεια…)